Wyrok NSA z dnia 11 września 2024 r., sygn. II GSK 1481/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Protokolant asystent sędziego Marta Górniak po rozpoznaniu w dniu 11 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 stycznia 2023 r. sygn. akt V SAB/Wa 26/22 w sprawie ze skargi A. B. na bezczynność Rzecznika Praw Pacjenta w przedmiocie stwierdzenia naruszenia praw pacjenta oraz praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów 1. uchyla punkt 5 zaskarżonego wyroku i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Rzecznika Praw Pacjenta na rzecz A. B. 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zwany dalej "Sądem I instancji", po rozpoznaniu skargi A. B., zwanej dalej także "skarżącą", na bezczynność Rzecznika Praw Pacjenta, zwanego dalej także "organem", w sprawie z wniosku o stwierdzenie naruszenia praw pacjenta oraz praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, wyrokiem z dnia 13 stycznia 2023 r., sygn. akt V SAB/Wa 26/22,: 1. stwierdził bezczynność Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie z wniosku o stwierdzenie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjenta; 2. stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3. umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania organu do załatwienia sprawy; 4. zasądził od Rzecznika Praw Pacjenta na rzecz A. B. kwotę 597 zł. Tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 5. w pozostałym zakresie skargę odrzucił.
Pismem z dnia 5 lutego 2021 r. skarżąca złożyła do Rzecznika Praw Pacjenta wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w związku z naruszeniem przez personel medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w B. jej praw, jako pacjenta tej placówki, to jest: 1. prawa do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej; 2. prawa do informacji o swoim stanie zdrowia; 3. prawa do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych; 4. prawa do poszanowania godności w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych; 5. prawa do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej stanu zdrowia oraz udzielonych świadczeń zdrowotnych. W dniu 25 lutego 2021 r. organ wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjenta (tj. A. B.) do świadczeń zdrowotnych w trybie art. 52 ust. 2 pkt 1a i 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o prawach pacjenta". W piśmie z dnia 26 kwietnia 2021 r. oraz z dnia 25 maja 2021 r. skarżąca wskazała, że rozszerza wszczęte postępowanie wyjaśniające także o naruszenie zbiorowych praw pacjenta. Pismem z dnia 26 lipca 2021 r. organ poinformował skarżącą o stwierdzeniu naruszenia praw pacjenta (A. B.) do świadczeń zdrowotnych oraz do informacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty