Kontrowersje wokół kryteriów naboru do żłobków miejskich - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. III OSK 2987/21
Przepisy art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wymagają od organu prowadzącego żłobek ustanowienia preferencji przyjęć dla dzieci z rodzin wielodzietnych i niepełnosprawnych; niezachowanie tej preferencji stanowi naruszenie przepisów prawa, uzasadniające stwierdzenie nieważności uchwały regulującej statut żłobka.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant asystent sędziego Krzysztof Książek po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 listopada 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 826/19 w sprawie ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia 25 kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie statutu żłobka miejskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. zasądza od Miasta [...] na rzecz Wojewody Śląskiego kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 20 listopada 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 826/19 oddalił skargę Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miasta K. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie statutu żłobka miejskiego.
W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji wskazał, że wbrew zarzutom Wojewody, zaskarżona uchwała nie jest sprzeczna z art. 11 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 3a ust. 1 pkt 1-7 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. z 2019 r. poz. 409 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o opiece oraz art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1) zwanego dalej w skrócie RODO. Uwzględnia bowiem w procesie rekrutacji do żłobka zarówno kryteria obligatoryjne wymienione w art. 11 ust. 2 ustawy o opiece (tj. preferencje dla dzieci z rodzin wielodzietnych i dzieci niepełnosprawnych) jak i kryteria ustalone przez radę miasta w stosownej uchwale (poddanie obowiązkowym szczepieniom ochronnym).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty