Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2023 r., sygn. II OSK 971/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia del. WSA Grzegorz Antas (spr.) po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Mazowieckiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2022 r. sygn. akt IV SAB/Wa 1597/21 w sprawie ze skargi N.A. na bezczynność Wojewody Mazowieckiego w przedmiocie wydania karty pobytu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 2 marca 2022 r., IV SAB/Wa 1597/21, w wyniku rozpoznania skargi N.A. na bezczynność Wojewody Mazowieckiego w sprawie wydania karty pobytu, stwierdził, że Wojewoda Mazowiecki dopuścił się bezczynności przy wydaniu karty pobytu (pkt I), stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt II), oddalił skargę w pozostałym zakresie (pkt III), zasądzając od Wojewody Mazowieckiego na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego (pkt IV).
W odniesieniu do ustaleń faktycznych i prawnych, które stały za wydanym orzeczeniem, Sąd I instancji stwierdził, N.A. pismem z 23 września 2021 r. wniosła skargę na bezczynność Wojewody Mazowieckiego w sprawie wydania karty pobytu. W jej uzasadnieniu wskazała, że Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dalej: SUdSC) decyzją z 25 maja 2021 r. znak DL.WIIPO.410.111.2021/KS/II uchylił decyzję organu I instancji i udzielił skarżącej zezwolenia na pobyt czasowy z terminem ważności do 24 sierpnia 2022 r. Pomimo tego, Wojewoda Mazowiecki nie podjął żadnych dalszych działań w celu wydania karty pobytu. Skarżąca zarzuciła Wojewodzie Mazowieckiemu naruszenie art. 8, art. 12, art. 35 § 1 i art. 36 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.), dalej: k.p.a., poprzez rażące przekroczenie terminów do załatwienia sprawy w postępowaniu administracyjnym. W związku z tymi zarzutami skarżąca wniosła o stwierdzenie, że organ dopuścił się bezczynności, orzeczenie, że bezczynność ta miała cechy rażącego naruszenia prawa oraz zobowiązanie Wojewody Mazowieckiego do wydania dokumentu tożsamości w postaci karty pobytu, przyznanie od organu na rzecz skarżącej sumy pieniężnej, wymierzenie organowi grzywny oraz zasądzenie kosztów postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty