Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.608.2024.1.WK
Niepodleganie opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości do majątku osobistego Wspólników.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnego przeniesienia własności Nieruchomości do majątku osobistego Wspólników Spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka Jawna (dalej „Spółka”) jest osobową spółką prawa handlowego z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
Wspólnikami Spółki są:
1.Wspólnik 1 będący osobą fizyczną.
2.Wspólnik 2 będąca osobą fizyczną.
Spółkę tworzą wyłącznie osoby fizyczne, a więc do Spółki nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka jest więc transparentna podatkowo.
Wspólnik 1 i Wspólnik 2 (dalej również jako: „Wspólnicy”) są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy podlegają obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (rezydenci podatkowi).
Wspólnicy wnieśli do Spółki wkłady pieniężne o następujących wartościach:
1.Wspólnik 1 – (…) zł, co stanowi udział wynoszący 50%;
2.Wspólnik 2 – (…) zł, co stanowi udział wynoszący 50%.
Udziały w zyskach i stratach Spółki kształtują się następująco:
1.Wspólnik 1 – 50%;
2.Wspólnik 2 – 50%.
Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej położonej w A (dalej: „Nieruchomość’’). Spółka nabyła Nieruchomość w części od osoby fizycznej na podstawie warunkowej umowy sprzedaży i w jej wykonaniu umowy przenoszącej własność. Zbywca będący osobą fizyczną nie naliczył podatku VAT należnego. Przy nabyciu przez Spółkę Nieruchomości nie wystąpił zatem podatek VAT, który Spółka mogłaby odliczyć.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty