06.12.2022

Odmowa zwolnienia od zakazów na obszarach zagrożenia powodziowego - Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1661/21

Decyzja dotycząca zwolnienia od zakazów budowlanych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią powinna uwzględniać ryzyko dla zarządzania powodziowego i nie może być uzależniona jedynie od specyficznych interesów właściciela nieruchomości.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Korzeniowski (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia WSA del. Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 marca 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 106/19 w sprawie ze skargi R. N. na decyzję Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 28 listopada 2018 r. nr 56/KPP/2018 w przedmiocie odmowy zwolnienia od zakazów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 19 marca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: Sąd I instancji), sygn. IV SA/Wa 106/19 po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2019 r. sprawy ze skargi R. N. na decyzję Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 28 listopada 2018 r. nr 56/KPP/2018 w przedmiocie odmowy zwolnienia od zakazów, oddalił skargę.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją nr 1251/D/TC-U/17 z 6 grudnia 2017 r., Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie ponownie odmówił skarżącemu zwolnienia od zakazów. Wskazał, że zgodnie ze sporządzonymi przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej mapami zagrożenia powodziowego (godło arkusza: N-34-115-C-b-4) teren nieruchomości pod planowane przedsięwzięcie (działka o nr ew. [...] obręb ewidencyjny [...]), znajduje się po prawej stronie nieobwałowanego koryta rzeki N. w rejonie km [...] i w całości położony jest na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, czyli zarówno na obszarze, na którym prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi raz na 100 lat (p=1%), jak i na obszarze, na którym prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie i wynosi raz na 10 lat (p=10%). Na podstawie ww. map zagrożenia powodziowego organ I instancji ustalił, że rzędna wody o p=1% w rejonie planowanej inwestycji wynosi ok. 85,88 m n.p.m., natomiast rzędna wody o p=10% wynosi ok. 84,46 m n.p.m.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne