Postanowienie SN z dnia 24 września 2024 r., sygn. III USK 247/24
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z odwołania A. C.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we Wrocławiu
o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 września 2024 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. akt III AUa 772/22,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 24 stycznia 2024 r., III AUa 772/22, oddalił apelację ubezpieczonego A. C. od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 12 kwietnia 2022 r., VIII U 393/21, w sprawie o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.
Decyzją z dnia 5 stycznia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział we Wrocławiu, odmówił ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Wskazał, że komisja lekarska ZUS nie stwierdziła niezdolności do pracy pozostającej w związku z chorobą zawodową.
Sąd Okręgowy oddalił odwołanie ustaliwszy stan faktyczny sprawy w oparciu o dowody z dokumentów zgromadzonych w aktach organu rentowego oraz na podstawie opinii biegłych sądowych z zakresu neurologii i ortopedii (opinii głównej z dnia 21 czerwca 2021 r. oraz opinii uzupełniającej z dnia 10 stycznia 2022 r.). Sąd ustalił między innymi, że w okresie od 4 lipca 2014 r. do 30 listopada 2020 r. ubezpieczony był uprawniony do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Od czasu przejścia na rentę ubezpieczony nie pracował i skarży się na drętwienie palców obu rąk. W dniu 17 sierpnia 2020 r. ubezpieczony wystąpił z wnioskiem o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Z zakresu neurologii i ortopedii rozpoznano obustronny zespół cieśni kanału nadgarstka uznany za chorobę zawodową, bez istotnego upośledzenia sprawności manualnej; zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa, zwłaszcza szyjnego oraz nadciśnienie tętnicze. W opinii stwierdzono, że wymienione schorzenia nie powodują niezdolności do pracy na poziomie posiadanych kwalifikacji, ani w związku ze stwierdzoną chorobą zawodową - obustronnym zespołem cieśni kanału nadgarstka, ani z powodu ogólnego stanu zdrowia. Wskazano również, że rozpoznany obustronny zespół cieśni kanału nadgarstka uznany za chorobę związaną z wykonywaniem pracy stanowi przeciwwskazanie do zatrudnienia na stanowiskach wymagających monotypowych, długotrwałych czynności manualnych, natomiast na poziomie posiadanych przez ubezpieczonego kwalifikacji zawodowych możliwe jest wykonywanie pracy bez długotrwałej obsługi komputera. Sąd wskazał, że przed sporządzeniem opinii, biegli zapoznali się ze zgromadzoną dokumentacją medyczną, a także przeprowadzili bezpośrednie specjalistyczne badanie ubezpieczonego. Podkreślono również, że biegli są lekarzami o dużej wiedzy i doświadczeniu zawodowym, w tym w zakresie orzekania o niezdolności do pracy. W ocenie Sądu sporządzone przez biegłych opinie są trafne, wyjaśniają przejrzyście przyczyny, które legły u podstaw oceny dokonanej przez biegłych. Oceniając dowód z opinii biegłych Sąd zważył, iż opinie są wewnętrznie spójne, a poczynione przez biegłych ustalenia w kontekście stwierdzonych schorzeń są zgodne z zasadami doświadczenia życiowego i wiedzy powszechnej. Z tych też przyczyn Sąd uznał, iż dowód z opinii biegłych pozwolił na całościową ocenę okoliczności medycznych związanych z ustaleniem istnienia u ubezpieczonego stanu zdolności do pracy. Z tego też względu, wobec spójnego i logicznego wyjaśnienia kwestii wymagających wiadomości specjalnych, uznano, że prowadzenie dalszych dowodów byłoby zbyteczne i prowadziłoby tylko do przedłużenia postępowania i zwiększenia jego kosztów. Zdaniem Sądu, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy stanowił wystarczającą podstawę do wydania rozstrzygnięcia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty