Uchylenie decyzji o pomocy społecznej z powodu niedotrzymania kontraktu socjalnego - Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. I OSK 1729/23
Brak współdziałania osoby z pracownikiem socjalnym oraz niewywiązywanie się z postanowień kontraktu socjalnego mogą stanowić przesłankę do uchylenia decyzji o pomocy społecznej, co wynika z art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej i nie narusza zasad relacji organów z podmiotem uprawnionym.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 stycznia 2023 r. sygn. akt II SA/Lu 594/22 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia 1 czerwca 2022 r., nr SKO.590/22 w przedmiocie uchylenia decyzji o pomocy w formie posiłku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. akt II SA/Lu 594/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia 1 czerwca 2022 r., nr SKO.590/22 w przedmiocie uchylenia decyzji o pomocy w formie posiłku.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną do Sądu decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Zamościu utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Zamościa z dnia 14 lutego 2022 r. o uchyleniu w całości od dnia 15 lutego 2022 r. decyzji tego organu z dnia 24 września 2021 r. w przedmiocie przyznania skarżącej pomocy w formie posiłku. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że z uwagi na brak realizacji przez stronę kontraktu socjalnego, zawartego w dniu 23 września 2021 r., organ I instancji zasadnie uchylił z dniem 15 lutego 2022 r. własną decyzję z dnia 24 września 2021 r., przyznającą stronie pomoc w formie posiłku. Strona nie wykazała zainteresowania propozycją udziału w warsztatach organizowanych przez Centrum Integracji Społecznej w Zamościu w celu aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Tym samym nie zrealizowała jednego z postanowień zawartego w dniu 23 września 2021 r. kontraktu socjalnego, który przewidywał jej udział w powyższych warsztatach. Organ odwoławczy zwrócił także uwagę, że strona podpisała kontrakt socjalny dobrowolnie i nie jest osobą niepełnosprawną lub niezdolną do pracy. Również opieka nad córką, w ocenie Kolegium, nie może stanowić przesłanki wykluczającej podjęcie przez [...] zatrudnienia w sytuacji, gdy jej dzieci są już pełnoletnie i nie wymagają całodobowej opieki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty