13.06.2024 Podatki

Brak odliczenia podatku naliczonego z faktur, które nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych - Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. I FSK 1438/20

Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, ani nie są związane z działalnością opodatkowaną, w szczególności gdy nie dochował należytej staranności przy zawieraniu spornych transakcji.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia WSA (del.) Elżbieta Olechniewicz, Protokolant Jan Żołądź, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Gd 2249/19 w sprawie ze skargi A.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 28 października 2019 r. nr 2201-IOV-4.4103.90-101.2019/10/13 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 10.800 (dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 2 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 2249/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. — Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), dalej "p.p.s.a.", oddalił skargę A.K. (dalej "strona" lub "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku (dalej "organ odwoławczy" lub "organ") z 28 października 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2014 r.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, sąd pierwszej instancji podzielił w pełni stanowisko organów podatkowych o braku prawa skarżącego do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup materiałów budowlanych oraz usług, które miały zostać nabyte w związku z budową domu w S., ale w rzeczywistości nie dotyczyły tej inwestycji (co przyznała sama strona, nie przedstawiając jednocześnie żadnych dowodów na to, że zakupy te zostały wykorzystane na innej prowadzonej przez nią inwestycji), z uwagi na to, że przedmiotowe wydatki nie pozostawały w związku z wykonywanymi przez stronę czynnościami opodatkowanymi. Zasadnie, zdaniem sądu, zakwestionowano również prawo skarżącego do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez B.K. (tytułem wykonania robót budowlanych) oraz przez P. sp. z o.o. (tytułem usługi wynajmu siły roboczej). Jak wykazało przeprowadzone postępowanie dowodowe, przedmiotowe faktury nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a skarżący co najmniej nie dochował należytej staranności przy zawieraniu spornych transakcji. Analogicznie oceniono też faktury wystawione przez skarżącego na rzecz P. sp. z o.o. tytułem sprzedaży usług administracyjnych o koordynację robót budowlanych, w konsekwencji czego zasadnie nałożono na stronę obowiązek zapłaty podatku wykazanego w tych fakturach na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT". Skarżący nie wyeliminował bowiem ryzyka związanego z wprowadzeniem do obrotu nierzetelnych faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne