12.06.2024 Podatki

Zastosowanie klauzuli nadużycia prawa w sprawie podatku VAT - Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. I FSK 1567/20

Zgodnie z przepisami prawa, transakcje prowadzące do uzyskania korzyści podatkowej w postaci zwrotu VAT muszą mieć rzeczywiste uzasadnienie gospodarcze. Jeżeli przeniesienie aktywów służy głównie uzyskaniu korzyści podatkowej, a nie posiada innych celów gospodarczych, to organy podatkowe są uprawnione do zastosowania klauzuli nadużycia prawa i pozbawienia prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Włodzimierz Gurba, Protokolant Kamil Klatt, , po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. S.A. z siedzibą we W. (obecnie: A. sp. z o.o. z siedzibą w O.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Gd 213/20 w sprawie ze skargi S. S.A. z siedzibą we W. (obecnie: A. sp. z o.o. z siedzibą w O.) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2018 r. nr 2201-IOV-4.4103.22.2017, IOV-4/4213-211/16/10/09 w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. sp. z o.o. z siedzibą w O. (poprzednio: S. S.A. z siedzibą we W.) na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 7.500 (słownie: siedem tysięcy pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 213/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę S. Spółki Akcyjnej we W. (dalej: skarżąca lub spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku (dalej: organ odwoławczy) z dnia 30 stycznia 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2014 r.

1.2. Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że istota sporu między stronami sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy w realiach sprawy organy podatkowe prawidłowo zastosowały klauzulę nadużycia prawa w podatku od towarów i usług, czego rezultatem było pozbawienie skarżącej prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem prawa użytkowania wieczystego nieruchomości udokumentowanego fakturą z dnia 29 września 2014 r. Według organów sporna transakcja została przeprowadzona w celu uzyskania przez skarżącą korzyści w postaci zwrotu VAT w okolicznościach wskazujących na nadużycie prawa do odliczenia podatku naliczonego z art. 86 ust. 1-2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: u.p.t.u.), który to przepis – co do zasady – ma służyć zmniejszeniu obciążenia VAT, a nie generowaniu dodatkowych, nienależnych zysków kosztem budżetu Państwa. Organ odwoławczy nie kwestionował przy tym nabycia przez spółkę w drodze aportu prawa wieczystego użytkowania nieruchomości i odzwierciedlenia w fakturze rzeczywistego zdarzenia. Umowa nabycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości oraz objęcie przez zbywcę – w ramach rozliczenia za transakcję – akcji skarżącej i podwyższenie jej kapitału zapasowego stanowiły czynności odpowiadające prawu, które jednak – ocenione łącznie, we wzajemnym powiązaniu i w ustalonych w sprawie okolicznościach – wskazywały w ocenie organu na ich podjęcie w celu uzyskania przez spółkę korzyści podatkowej w postaci zwrotu VAT. Zdaniem organów należało odmówić skarżącej prawa do odliczenia VAT ze spornej faktury, gdyż zachowanie skarżącej było sprzeczne z celem gospodarczym tego prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne