Odmowa zwrotu nieruchomości "dowłaszczonej" - Wyrok NSA z dnia 16 maja 2024 r., sygn. I OSK 59/23
Nabycie części nieruchomości w trybie 'dowłaszczenia' na podstawie ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości z 1958 r. nie czyni tej nieruchomości wywłaszczoną, co wyklucza możliwość jej zwrotu na zasadach odnoszących się do nieruchomości wywłaszczonych.
Dnia 16 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.T. i M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2022 r., sygn. akt IV SA/Wa 1203/22 w sprawie ze skargi A.T. i M. R. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 18 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 września 2022 r. (sygn. akt IV SA/Wa 1203/22), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie – orzekając na zasadzie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – oddalił skargę A.T. i M. R. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 18 listopada 2021 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia 16 grudnia 2016 r. nr [...] w części zaskarżonej, to jest w części, w której organ I instancji odmówił zwrotu nieruchomości położonej w [...] w rejonie ul. [...] i [...], oznaczonej jako części działek ewidencyjnych: nr [...], nr [...] i nr [...] z obrębu [...], przejętej na własność Skarbu Państwa na podstawie aktu notarialnego zawartego w dniu 10 lipca 1974 r. Rep. Nr [...].
W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, A.T. i M. R. zarzucili Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie naruszenie:
1) przepisów postępowania mogących mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. w związku z art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 kodeksu postępowania administracyjnego - poprzez dokonanie przez organ administracji błędnej, całkowicie dowolnej i sprzecznej z rzeczywistym stanem rzeczy oceny zebranego materiału dowodowego w sprawie poprzez pominięcie faktu, iż na działkach będących przedmiotem wniosku skarżących kilkanaście lat nie zrealizowano prac przewidzianych decyzją, nie zrealizowano inwestycji zgodnie z Kompleksowymi Wytycznymi Urbanistycznymi, zgodnie z którymi inwestycja miała być zrealizowana do 1979 r. i nieruchomość nie jest wykorzystywana na cel publiczny oraz, że stanowi ona własność Skarbu Państwa i nie została oddana w użytkowanie wieczyste;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty