02.10.2024

Postanowienie SN z dnia 2 października 2024 r., sygn. I NSP 295/24

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Elżbieta Karska (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Tomasz Demendecki
‎SSN Janusz Niczyporuk

w sprawie ze skargi K. S.

na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki
‎w postępowaniu przed Sądem Najwyższym w sprawie o sygn. I CSK 4455/23,

z udziałem Skarbu Państwa - Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 2 października 2024 r.,

oddalono skargę.

Tomasz Demendecki Elżbieta Karska Janusz Niczyporuk

r.g.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 12 sierpnia 2024 r., które wpłynęło do Sądu Najwyższego dnia 19 sierpnia 2024 r., K. S. wniósł o stwierdzenie, że  w  postępowaniu toczącym się przed Sądem Najwyższym o sygn. akt I  CSK  4455/23 nastąpiła przewlekłość postępowania oraz o zobowiązanie Sądu  Najwyższego do rozpoznania skargi kasacyjnej w terminie trzech miesięcy od  rozpatrzenia skargi, a także o zasądzenie na rzecz skarżącego od Skarbu Państwa sumy pieniężnej w wysokości 20 000 zł.

W uzasadnieniu skarżący podał, że powództwo wytoczono w dniu 22 grudnia 2015 r. wobec czego postępowanie w sprawie trwa 3115 dni, co stanowi ponad 8,5 roku. Odnośnie do postępowania przed Sądem Najwyższym, do którego odnosi się przedmiotowa skarga, wskazano, że „sprawa wpłynęła do Sądu Najwyższego dopiero 17 marca 2023 r. (tu także nastąpiła przewlekłość w przekazywaniu kasacji banku do SN). Sprawie nadano sygnaturę I CSK 1071/23, i mimo możliwości jej merytorycznego rozstrzygnięcia na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2023 r. nie wydano wówczas orzeczenia merytorycznego, nadano natomiast sprawie nową sygnaturę I CSK 4455/23. Od 16 miesięcy sprawa nie została w Sądzie Najwyższym rozpoznana. Nie wyznaczono także terminu posiedzenia”. Z dalszej części uzasadnienia wywnioskować należy, iż w ocenie Skarżącego, w sprawie doszło do nieuzasadnionej zwłoki w jej rozpoznaniu na poszczególnych etapach, kilkumiesięczne przerwy pomiędzy kolejnymi czynnościami stanowią niewspółmiernie długi okres, znacznie przekraczający czas potrzebny do wyjaśnienia stanu faktycznego i prawnego sprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp