08.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.587.2024.4.OS

Brak prawa do odliczenia od wydatków związanych z motocyklem.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z zakupem nowego motocykla przystosowanego do jazdy torowej,
  • ­ podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnił go Pan pismem z 9 lipca 2024 r. (wpływ 12 lipca 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 września 2024 r. (wpływ 23 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 2 marca 2017 r. pod nazwą Przedsiębiorstwo …, pod adresem ul. …, zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: … i numerem REGON: …. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (PKD 43.39.Z), natomiast Wnioskodawca osiąga również przychody ze świadczenia usług kierownika budowy, tj. usług doradczych w zakresie inżynierii. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 dalej zwana "ustawa o PIT"), rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Wnioskodawcę forma opodatkowania to podatek liniowy (19%). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, w ramach działalności gospodarczej wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane i składa deklaracje za okresy miesięczne.

Wnioskodawca posiada motocykl, który aktualnie stanowi jego majątek prywatny, natomiast Wnioskodawca planuje wprowadzenie motocykla do ewidencji środków trwałych firmy a następnie przebudowę motocykla lub jego sprzedaż i zakup motocykla przystosowanego do jazdy po torze wyścigowym. Wnioskodawca planuje również zakupić elementy ubioru niezbędne do jazdy torowej takie jak kask, zrywki do kasku, bielizna termoaktywną, ochraniacze, odzież wierzchnia, rękawice, buty. Niezależnie od decyzji o przebudowie lub sprzedaży i zakupie nowego motocykla Wnioskodawca planuje umieścić na motocyklu oraz elementach ubioru oznaczenia tj. symbole, znaki firmowe, emblematy, logotypy tak, aby motocykl stanowił funkcję nośnika reklamy prowadzonego przedsiębiorstwa. Przewidywany okres używania motocykla zarówno przebudowanego jak i nowego przekracza 12 miesięcy. Przebudowa posiadanego już przez Wnioskodawcę motocykla będzie polegała m.in. na modyfikacji następujących elementów: owiewki, malowanie, szyba przednia, zabezpieczenia dekli, osłony, crash pady, kierownica, manetki, sety, wydech, strojenie silnika, mapowanie silnika, hamulce, opony, siedzisko, stelaż tylny, zawieszenie oraz inne elementy poprawiające osiągi oraz uszkodzone w wyniku eksploatacji motocykla w warunkach torowych/wyścigowych. Dodatkowo motocykl zostanie wyposażony w ww. oznaczenia. Zakup nowego motocykla przystosowanego już do jazdy torowej nie będzie wymagał modyfikacji, zatem wydatki poniesione zostaną jedynie na nabycie oraz oklejanie ww. oznaczeniami. Docelowo, Wnioskodawca planuje wykorzystywać motocykl w startach w zawodach na torach wyścigowych, początkiem 2025 roku Wnioskodawca planuje wyrobić licencję wyścigową która umożliwi Wnioskodawcy start w wyścigach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne