Wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2024 r., sygn. II OSK 2011/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędzia del. WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Łódzkiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. akt III SA/Łd 128/23 w sprawie ze skargi S. S. na postanowienie Wojewody Łódzkiego z dnia 30 stycznia 2023 r., nr SO-II.621.108.2022 w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braku formalnego odwołania 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. akt III SA/Łd 128/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi S. S., uchylił postanowienie Wojewody Łódzkiego (zwanego dalej "Wojewodą") z dnia 30 stycznia 2023 r., nr SO-II.621.108.2022, którym odmówiono skarżącemu przywrócenia terminu do uzupełnienia braku formalnego odwołania od decyzji Wójta Gminy [...] z dnia 7 października 2022 r., nr USC.5343.2.2022 o wymeldowaniu go z pobytu stałego w miejscowości [...], gmina [...].
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł Wojewoda zarzucając naruszenie:
1. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (na datę zaskarżonego wyroku tekst jednolity Dz. U. z 2023 r., poz. 259 z późn. zm., dalej "P.p.s.a.") w zw. z art. 58 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (na datę zaskarżonego postanowienia tekst jednolity Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 z późn. zm., dalej "K.p.a.") poprzez błędne przyjęcie, że profesjonalny pełnomocnik skarżącego uprawdopodobnił, że uchybienie w zakresie nieuzupełnienia braku formalnego odwołania [omyłkowo wpisano "skargi" – uw. NSA] nastąpiło bez jego winy, w sytuacji, gdy kryterium należytej staranności, przy korzystaniu przez stronę z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, jest podwyższone. Zdaniem skarżącego kasacyjnie organu adwokat czy radca prawny posiadają stosowne przygotowanie i znajomość procedur zapewniające prawidłowe prowadzenie sprawy, a dla przyjęcia winy pełnomocnika wystarczy nawet lekkie niedbalstwo. Sąd pierwszej instancji, badając uchybienie pełnomocnika, nie wziął pod uwagę faktu, że pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem notarialnym rep. A nr [...], posiadając stosowne przygotowanie zawodowe i znajomość prawa materialnego oraz procedury, powinien nawet bez wezwania organu, po przeczytaniu pełnomocnictwa notarialnego wiedzieć, że nie spełnia ono wymogu dla udzielenia pełnomocnictwa substytucyjnego, o którym mowa w art. 106 Kodeksu cywilnego (K.c.). W ocenie Wojewody tym samym pełnomocnik w ogóle nie powinien na jego podstawie sporządzić pełnomocnictwa substytucyjnego. Organ zaznaczył, że pomimo to pouczył pełnomocnika o treści art. 106 K.c. w wezwaniu z dnia 28 listopada 2022 r. oraz o braku umocowania dla pełnomocnika "podstawowego" (co dla pełnomocnika profesjonalnego i tak okazało się niewystarczające, aby dochować w terminie określonych czynności procesowych);
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty