Odpowiedzialność członka zarządu za zaległości podatkowe spółki - bezskuteczność egzekucji - Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2024 r., sygn. III FSK 825/23
Pojęcie "bezskutecznej egzekucji" w rozumieniu art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej to sytuacja, w której nie zachodzi możliwość zaspokojenia egzekwowanej wierzytelności z jakiejkolwiek części majątku podatnika. Bezskuteczność egzekucji oznacza, że w wyniku wszczęcia i przeprowadzenia przez organ egzekucji skierowanej do majątku podatnika nie doszło do przymusowego zaspokojenia roszczeń wierzyciela.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2023 r. sygn. akt III SA/Wa 1331/22 w sprawie ze skargi J. O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2022 r. nr 1401-IEW1.4121.39.2021.10.MG w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
|III FSK 825/23 | |
| | |
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1331/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi J. O. (dalej jako: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2022 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu wraz z pozostałymi członkami zarządu oraz ze stowarzyszeniem za zaległości podatkowe stowarzyszenia w podatku dochodowym od osób fizycznych za poszczególne miesiące 2016 r., 2017 r., 2018 r., 2019 r. uchylił zaskarżoną decyzję.
Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wskazał, że w sprawie organowi podatkowemu zabrakło krytycznego podejścia w badaniu okoliczności faktycznej istotnej dla sprawy, która może okazać się korzystna dla strony, a więc weryfikacji, czy faktycznie egzekucja z majątku (wierzytelności) Klubu okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Z akt postępowania egzekucyjnego wynika bowiem, że organ egzekucyjny był dość pasywny w realizacji zajęć wierzytelności, a być może jedynie dokumentacyjnie pozorował dokonywanie czynności egzekucyjnych w tym zakresie. Uwzględniając całokształt okoliczności sprawy sąd pierwszej instancji, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a., skargę uwzględnił i uchylił zaskarżoną decyzję jako wydaną z naruszeniem prawa procesowego. Naruszenia te mogły mieć wpływ na wynik sprawy. Wskazał, że ustalenia wymaga, czy można przyjąć, że wierzytelności Klubu wskazywane w postępowaniu odwoławczym nadal istnieją i podlegają egzekucji, a jeżeli tak, to czy pozwolą na zaspokojenie zobowiązań Klubu, jeżeli nie w całości to w znacznej części. Wyrok ten w całości dostępny jest na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl (CBOSA).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty