Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2024 r., sygn. I OSK 654/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych [...] oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 czerwca 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 1901/21 w sprawie ze skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 17 czerwca 2021 r. nr KOC/7545/Go/18 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 1901/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpatrzeniu skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 17 czerwca 2021 r. nr KOC/7545/Go/18 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji uchylił zaskarżoną decyzję.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną do Sądu decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie (dalej też Kolegium) odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji własnej z dnia 6 października 2000 r. nr KOB/485/Go/00 (dalej też decyzja z dnia 6 października 2000 r.) stwierdzającej nieważność decyzji Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z dnia 23 grudnia 1969 r. nr GKM.IV/6210/905/69/EG, dotyczącej odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do części nieruchomości położonej przy Al. [...] w Warszawie o pow. 632,02 m2. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w niniejszej sprawie ani Miasto Stołeczne Warszawa, ani żaden z pozostałych uczestników, nie wyjaśnili, jakie prawa lub obowiązki [...] jako właściciela lokalu zostały ukształtowane decyzją Kolegium, która stwierdzała nieważność decyzji dekretowej Prezydium. Zdaniem Kolegium decyzja z 2000 r. nie miała bezpośredniego wpływu na prawa ani obowiązki zarówno [...], jak i jego następców prawnych, a tym samym nie można mówić w niniejszej sprawie o skierowaniu decyzji do osoby zmarłej jako podstawie stwierdzenia nieważności decyzji. Właścicieli lokali należy zatem w nadzorczym postępowaniu dekretowym uznać za strony posiadające interes prawny o charakterze refleksowym. Osoby te są stronami postępowania nadzorczego nie dlatego, że decyzja nadzorcza kształtuj e ich prawa lub obowiązki, lecz dlatego - jak przyjął NSA - że dysponują już tytułem prawnorzeczowym do nieruchomości i nie mogą być traktowane gorzej od osoby, która dopiero się o przyznanie takiego tytułu ubiega (czyli od wnioskodawcy dekretowego, któremu odmówiono prawa własności czasowej). W konsekwencji oznaczenie w rozdzielniku adresowym zmarłego właściciela lokalu w decyzji nadzorczej nie stanowi skierowania decyzji do osoby zmarłej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty