11.07.2024 Ubezpieczenia

Prawa do świadczenia pielęgnacyjnego a dorywcza praca opiekuna - Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2024 r., sygn. I OSK 1723/23

Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego zależy od rzeczywistego braku zatrudnienia spowodowanego rezygnacją lub niepodejmowaniem pracy zarobkowej, co wymaga szczegółowego ustalenia, czy zakres opieki nad osobą niepełnosprawną wyklucza możliwość podjęcia stałego zatrudnienia (art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Marian Wolanin Sędzia del. WSA Jakub Zieliński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 maja 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 912/22 w sprawie ze skargi E. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 12 września 2022 r. nr SKO Gd/1922/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 10 maja 2023 r. o sygn. akt II SA/Gd 912/22, wydanym po rozpoznaniu skargi E.B. (dalej: "Skarżąca") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 12 września 2022 r., nr SKO Gd/1922/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego: 1. uchylił zaskarżoną decyzję, 2. zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz E.B. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku (dalej: "SKO" lub "Kolegium") zaskarżając go w całości i zarzucając:

- naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez błędną wykładnie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 390, dalej jako u.ś.r.), wyrażającą się w przyjęciu przez Sąd I instancji, że wykonywanie pracy zarobkowej przez osobę ubiegającą się o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, o ile przemawiają za tym "szczególne okoliczności konkretnej sprawy" nie stanowi bezwzględnej przeszkody dla przyznania prawa do świadczenia, podczas gdy prawidłowo rozumiana norma wyrażona art. 17 ust. 1 u.ś.r. uzależnia prawo do omawianego świadczenia od rzeczywistego braku zatrudnienia spowodowanego rezygnacją lub niepodejmowaniem pracy zarobkowej, a jednocześnie od sprawowania nad niepełnosprawnym członkiem rodziny opieki, która wyklucza podjecie lub kontynuowanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a zatem opieki bezpośrednio związanej z samą osobą niepełnosprawnego, która przez swój czasowy wymiar i charakter (brak możliwości zaplanowania oraz czasowego łączenia z inną aktywnością wykonywanych w jej ramach czynności) nie pozwala nawet pomimo dochowania wymaganej w danych warunkach staranności podjąć zatrudnienia;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne