Postanowienie SN z dnia 15 grudnia 2021 r., sygn. III CZP 18/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mariusz Łodko (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marcin Łochowski
SSN Tomasz Szanciło
w sprawie z wniosku Miasta Zduńska Wola
przy uczestnictwie Skarbu Państwa - Starosty Zduńskowolskiego
o wpis,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 15 grudnia 2021 r.,
na skutek zagadnienia prawnego przedstawionego
przez Sąd Okręgowy w Sieradzu
postanowieniem z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. akt I Ca 485/20,
„Czy podstawą wpisu w księdze wieczystej potwierdzającego nabycie prawa własności nieruchomości może być wydruk decyzji administracyjnej, odpowiadającej wymogom określonym w art. 107 § 1 kpa, wydanej na podstawie art. 14 ust. 1 kpa w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego
2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U.2020.346 j.t.) bez potrzeby jej potwierdzania za zgodność z oryginałem?"
odmawia podjęcia uchwały.
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy w Zduńskiej Woli oddalił wniosek Miasta Zduńska Wola o wpis w dziale II księgi wieczystej prawa własności oznaczonej nieruchomości na rzecz wnioskodawcy. Do wniosku dołączone zostały: nieuwierzytelniony wydruk decyzji komunalizacyjnej, wydanej przez Wojewodę Łódzkiego z 27 lutego 2020 r. w formie dokumentu elektronicznego, wydruk raportu z weryfikacji podpisu z 28 lutego 2020 r., wydruk zaświadczenia Wojewody Łódzkiego z 26 marca 2020 r. o prawomocności decyzji komunalizacyjnej w formie dokumentu elektronicznego i wydruk raportu z weryfikacji podpisu na dokumencie elektronicznym z 6 kwietnia 2020 r. Oddalając wniosek o wpis prawa własności nieruchomości, Sąd pierwszej instancji powołał się na art. 626 § 2 k.p.c., który jako przepis szczególny nakłada na Sądy meriti obowiązek badania treści i formy dołączonych do wniosku dokumentów i nie pozwala na dokonanie wpisu na podstawie zwykłego wydruku dokumentu wydanego w formie elektronicznej. Wydruk taki nie spełnia formy minimalnej dokumentu stanowiącego podstawę wpisu w księdze wieczystej (art. 31 u.k.w.h.). Możliwość dołączania dokumentów w postaci elektronicznej dotyczy jedynie wniosków składanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez notariuszy, komorników oraz naczelników urzędów skarbowych (art. 626 k.p.c.). Sąd ten przyjął, że badanie formy i treści dokumentów stanowiących podstawę wpisu możliwe jest w przypadku formy pisemnej w wersji dokumentowej (z wyłączeniem formy elektronicznej), co jest wykluczone w przypadku weryfikacji samego wydruku takiego dokumentu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty