30.11.2021

Postanowienie SN z dnia 30 listopada 2021 r., sygn. II USK 394/21

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski

w sprawie z wniosku P. H.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B.
‎o podleganie ubezpieczeniom społecznych,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 listopada 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 17 września 2020 r., sygn. akt III AUa (…),

I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

II. zasądza od P.H. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 17 września 2020 r. Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację P. H. od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 24 października 2019 r., którym oddalono odwołanie ubezpieczonej od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. z dnia 22 października 2018 r., stwierdzającej, że P. H., jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu w okresach od 16 grudnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. oraz od 1 lipca 2017 r. do 15 lipca 2018 r.

Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia faktyczne i ocenę prawną dokonaną przez Sąd pierwszej instancji. Przyjął, że Sąd Okręgowy słusznie powołał się na utrwalony w orzecznictwie i doktrynie pogląd, zgodnie z którym, działalność gospodarczą charakteryzują takie cechy, jak zorganizowanie, zarobkowy cel oraz ciągłość i trwałość, a więc powtarzalność. Zaistnienie tych okoliczności uzasadnia powstanie tytułu ubezpieczeń społecznych w oparciu o prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem jedynie faktyczne wykonywanie takiej działalności prowadzi do możliwości zastosowania ustawy systemowej. Szczególne znaczenie ma tu powtarzalność, gdyż świadczy ona o względnie stałym zamiarze prowadzenia działalności, której celem jest osiągnięcie dochodu. Przedsiębiorcą jest więc tylko ten, kto wykonuje czynności powtarzalne i to w taki sposób, że tworzą one pewną całość, a nie stanowią oderwanego świadczenia czy też świadczeń określonych rzeczy lub usług. Z tego powodu, zdaniem Sądu Apelacyjnego, formalne zarejestrowanie działalności gospodarczej ma znaczenie w sferze dowodowej, lecz samo w sobie nie przesądza podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, gdyż decydujące znaczenie dla istnienia tego obowiązku ma faktyczne prowadzenie działalności, a nie posiadanie uprawnień do jej prowadzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp