30.11.2021

Postanowienie SN z dnia 30 listopada 2021 r., sygn. II CNP 8/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w Izbie Cywilnej w dniu 30 listopada 2021 r.,

skargi E. N.
‎o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego

wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 10 października 2017 r.,

sygn. akt II Ca (…)
‎wydanego w sprawie z powództwa E. N.
‎przeciwko J. M.
‎o wydanie nieruchomości,

1) odrzuca skargę,

2) zasądza od skarżącego E. N. na rzecz pozwanego J. M. kwotę 675 (sześćset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej pozwanemu z urzędu w postępowaniu przed Sądem Najwyższym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 10 października 2017 r. Sąd Okręgowy w P. oddalił apelację powoda E. N. od wyroku Sądu Rejonowego w P. z dnia 5 listopada 2015 r., oddalającego jego powództwo przeciwko J. M. o wydanie części nieruchomości.

U podstaw oddalenia powództwa i apelacji legło stwierdzenie, że przebieg granicy między działkami […]/3 i […]/5 odpowiada stanowi prawnemu, a pozwany nie zajmuje w najmniejszej nawet części działki powoda, co wynika jednoznacznie z opinii biegłego z dziedziny geodezji J.M. Ponadto to powód na mocy prawomocnego orzeczenia Sądu Okręgowego w P. z dnia 7 listopada 2008 r. (II Ca (…)) – na podstawie art. 222 § 2 k.c. - miał obowiązek usunąć płot i przewód elektryczny znajdujący się na stanowiącej własność pozwanego działce […]/5. Przebieg granicy między działkami […]/5 i […]/3 wynika z treści tego orzeczenia - którego integralną częścią była opinia biegłego z zakresu geodezji i kartografii J. W. - i które na mocy art. 365 § 1 k.p.c. jest wiążące, a po jego wydaniu granice między działkami nie były zmieniane. Niezależnie od powyższego ustalenia w sprawie II Ca (…) i II Ca (…) – poczynione każdorazowo na podstawie opinii biegłych z dziedziny geodezji - odnośnie do przebiegu granicy są takie same. Nie ma zatem przesłanek do przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego przed sądem, ustalenie przebiegu granic w trybie rozgraniczenia nie było bowiem konieczne do rozstrzygnięcia sprawy. Sąd Okręgowy nie znalazł także podstaw do zawieszenia postępowania w oczekiwaniu na zakończenie zainicjowanych przez powoda spraw o zasiedzenie i rozgraniczenie. Stanął na stanowisku, że dopiero orzeczenia, które zapadną w wyniku tych postępowań – o ile będą korzystne dla powoda – mogą tworzyć nowy stan faktyczny i prawny – uzasadniający wytoczenie powództwa o wydanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp