24.11.2021

Wyrok SN z dnia 24 listopada 2021 r., sygn. II CSKP 133/21

Sygn. akt II CSKP 133/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)
‎SSN Władysław Pawlak
‎SSN Dariusz Zawistowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. K.
‎przeciwko Gminie G.
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 24 listopada 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej

od wyroku Sądu Okręgowego w P.
‎z dnia 7 czerwca 2019 r., sygn. akt XV Ca […],

1. oddala skargę kasacyjną

2. zasądza od strony pozwanej Gminy G. na rzecz powódki K. K. kwotę 5 400 zł (pięć tysięcy czterysta) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w G. połączył do wspólnego rozpoznania sprawy o zapłatę wniesione przez K. K. przeciwko Gminie G.. Wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2018 r. Sąd Rejonowy w G. uwzględnił powództwa w połączonych sprawach. Ustalił, że powódka od 2004 r. prowadziła niepubliczne przedszkole „S. ”w G. Z tego tytułu otrzymywała od pozwanej Gminy dotacje w wysokości uzależnionej od poziomu wydatków edukacyjnych na przedszkola publiczne. Wysokość wydatków na prowadzenie przedszkoli publicznych była ustalana w budżecie Gminy G. na poszczególne lata. Pozwana ustalając wysokość dotacji na jednego ucznia w przedszkolach niepublicznych na lata 2008-2014 nie uwzględniała wydatków na zakup środków żywności oraz wydatków inwestycyjnych jednostek budżetowych.

Sąd pierwszej instancji wskazał, że podstawę do ustalenia wysokości dotacji w rozpoznawanej sprawie stanowił art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 września 2015 r. Użyte w tym przepisie pojęcie „wydatków bieżących” należy rozumieć w ten sposób, że do wydatków tego rodzaju należy zaliczyć wszystkie zaplanowane w budżecie wydatki bieżące związane z podstawową działalnością i funkcjonowaniem przedszkoli publicznych. Sąd Rejonowy podzielił stanowisko powódki, że przy ustaleniu wysokości dotacji w wydatkach bieżących należało uwzględnić zakup środków żywności, wydatki na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli, odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów oraz udział w wydatkach na obsługę długu publicznego. Ocenił, że wydatki w tym zakresie należało brać pod uwagę przy ustaleniu wysokości dotacji, która w związku z sposobem jej ustalenia przez pozwaną Gminę, została wypłacona powódce w zaniżonej wysokości. Przemawiało to za uwzględnieniem powództwa w zakresie należności głównej. Powództwo w zakresie dochodzonych odsetek zostało częściowo oddalone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp