18.11.2021

Postanowienie SN z dnia 18 listopada 2021 r., sygn. II CSKP 71/21

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
‎SSN Beata Janiszewska
‎SSN Kamil Zaradkiewicz (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku "W. " Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P.
‎o dokonanie wpisu prawa własności,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 18 listopada 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni

od postanowienia Sądu Okręgowego w P.
‎z dnia 25 stycznia 2019 r., sygn. akt IV Ca […],

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 25 stycznia 2019 r. Sąd Okręgowy w P. w sprawie z wniosku W. sp. z o.o. w P. z udziałem P. sp. z o.o. w P. o dokonanie wpisu prawa własności na skutek apelacji wnioskodawcy oddalił apelację.

W dniu 7 maja 2018 r. wnioskodawca W. sp. z o.o. w P. wniósł o dokonanie wpisu prawa własności w dziale I księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości stanowiącej grunty orne, położonej w R. gm. R. o łącznej o powierzchni 0,4951 ha, z uwagi na podział spółki „P.” sp. z o.o. w P. poprzez przeniesienie całego jej majątku na spółki nowo zawiązane, - w zakresie przedmiotowej nieruchomości na spółkę W. sp. z o.o. w P..

Sąd Rejonowy w P. postanowieniem z 19 października 2018 r. oddalił wniosek. Sąd ustalił, że do wniosku nie załączono zgody Prezesa K. na nabycie przedmiotowej nieruchomości rolnej. Z treści księgi wieczystej wynika, że nieruchomość, dla której księga jest prowadzona, stanowi grunt orny i takim oznaczeniem sąd jest związany. Przypomniał, że sąd wieczystoksięgowy nie prowadzi postępowania dowodowego i nie ma kognicji do ustalania, czy sposób korzystania z nieruchomości jest inny niż ujawniony w księdze wieczystej, a w konsekwencji w sprawie znajdują zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: u.k.u.r., tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 1655).

Od powyższego orzeczenia apelację wywiódł wnioskodawca, zaskarżając je w całości i zarzucając naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. 1) art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece (dalej u.k.w.h.) poprzez jego niezastosowanie i w konsekwencji niedokonanie sprostowania z urzędu oznaczenia nieruchomości ujawnionego w księdze wieczystej, a nadto w sytuacji, gdy aktualnie brak uprawnionego podmiotu, który mógłby złożyć stosowny wniosek o zmianę oznaczenia rzeczonej nieruchomości, a to wobec wykreślenia z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 2 lipca 2018 roku dotychczasowego właściciela przedmiotowej nieruchomości, tj. spółki „P.” Sp. z o.o.; 2) art. 2a ust. 4 u.k.u.r. poprzez jego błędne zastosowanie i w konsekwencji przyjęcie, iż w przypadku dokonania podziału spółki „P." Sp. z o.o. poprzez przeniesienie jej całego majątku (w tym nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta) na rzecz W. Sp. z o.o. doszło do nabycia przez W. Sp. z o.o. nieruchomości rolnej, a tym samym wymagane było uzyskanie na przedmiotowe nabycie zgody Prezesa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa; 3) art. la ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 1) u.k.u.r. poprzez ich błędną wykładnię skutkującą nieprawidłowym przyjęciem, iż przedmiotowa nieruchomość stanowi nieruchomość rolną, co w konsekwencji spowodowało niewłaściwe zastosowanie u.k.u.r. Ponadto wnioskodawczyni zarzuciła orzeczeniu Sądu pierwszej instancji naruszenie przepisów prawa procesowego, mające wpływ na treść wydanego orzeczenia, tj. 1) art. 626 § 1 k.p.c. poprzez jego błędną wykładnię skutkującą nieprawidłowym przyjęciem, iż Sąd I instancji z urzędu nie może dokonać sprostowania oznaczenia nieruchomości, dokonując rozpoznania wniosku o wpis prawa własności; 2) art. 228 § 1 k.p.c. poprzez nieuwzględnienie w niniejszym postępowaniu przez Sąd I instancji faktów powszechnie znanych, tj. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miejscowości R., uchwalonego uchwałą nr (…) Rady Gminy R. z 14 kwietnia 2016 roku, w sytuacji związania sądu w/w aktem prawa miejscowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp