17.11.2021

Wyrok SN z dnia 17 listopada 2021 r., sygn. II PSKP 72/21

Sygn. akt II PSKP 72/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)
‎SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa A.K.
‎przeciwko Instytutowi […] w W.
‎o przywrócenie do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 listopada 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. akt XXI Pa […],

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w W. XXI Wydział Pracy wyrokiem z 26 kwietnia 2019 r., XXI Pa (…), po rozpoznaniu apelacji powoda A.K. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w W. z 28 listopada 2017 r., VII P (…), w ten sposób, że zasądził od pozwanego Instytutu […] w W. na rzecz powoda kwotę 16.550 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę oraz orzekł o kosztach procesu.

W sprawie tej ustalono, że powód był zatrudniony w pozwanym Instytucie od dnia 1 grudnia 1983 r. w wymiarze pełnego etatu, kolejno na stanowiskach: asystenta, adiunkta, docenta. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r. powód był zatrudniony na podstawie mianowania na stanowisku profesora, a następnie od 1 stycznia 2009 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na stanowisku profesora w Zakładzie […], w pełnym wymiarze czasu pracy. Powód był członkiem Rady Naukowej pozwanego Instytutu. Jednocześnie od dnia 1 października 2008 r. powód był zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Akademii P. (obecnie U.) w S. (dalej w skrócie: „U.”). Powód świadczył pracę na Uniwersytecie przez dwa dni w tygodniu, zazwyczaj we wtorki i środy. Część z zatrudnionych w pozwanym Instytucie profesorów także świadczyła pracę równolegle na uczelniach wyższych.

Pozwany Instytut […] jest instytutem naukowym P.. Przedmiotem działalności pozwanego jest prowadzenie badań naukowych w dziedzinie chemii fizycznej i dyscyplin pokrewnych oraz upowszechnianie wyników tych badań. Do zadań Instytutu należało w szczególności m. in. prowadzenie prac naukowych w dziedzinie chemii fizycznej i dyscyplin pokrewnych; prowadzenie prac rozwojowych i wdrażanie wyników tych badań do gospodarki; współpraca z uczelniami, instytutami badawczymi i towarzystwami naukowymi, w szczególności w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych; wykonywanie innych zadań wynikających z obowiązujących przepisów oraz zleconych przez władze P.. Organy pozwanego Instytutu stanowił dyrektor oraz Rada Naukowa. Do zakresu działań dyrektora należało w szczególności m. in. kierowanie instytutem i reprezentowanie go na zewnątrz; wykonywanie w stosunku do pracowników instytutu czynności z zakresu prawa pracy zastrzeżonych dla pracodawcy; przedstawianie Radzie Naukowej do zaopiniowania i zatwierdzenia projektów i wniosków należących do zakresu jej działania; dokonywanie oceny działalności jednostek organizacyjnych instytutu. Rada Naukowa sprawowała bieżący nadzór nad działalnością instytutu, dbając zwłaszcza o wysoki poziom jego działalności naukowej i rozwój osób rozpoczynających karierę naukową. Rada Naukowa w szczególności m. in. określała profil instytutu, uwzględniając kierunki rozwoju nauki światowej; zatwierdzała sprawozdania z działalności instytutu; dokonywała oceny działalności zawodowej pracowników naukowych instytutu; oceniała działalność dydaktyczną i popularyzacyjną oraz kształcenie kadr naukowych przez instytut; podejmowała uchwały w innych sprawach zastrzeżonych do kompetencji Rady Naukowej w ustawie i statucie Akademii. Ponadto, zgodnie z Regulaminem Rady Naukowej Instytutu […] (uchwalonym w dniu 7 kwietnia 2014 r.) Rada Naukowa pozwanego instytutu współdziałała w kierowaniu placówką i sprawowała w niej funkcje nadzoru naukowego. Do zadań i obowiązków Rady Naukowej należało m.in. opiniowanie wniosków dyrektora instytutu o zatrudnienie nowych pracowników naukowych, a także wniosków o awans, przedłużenie lub rozwiązanie zatrudnienia pracowników naukowych. Głosowanie w Radzie Naukowej odbywało się jawnie, jeżeli przepisy nie stanowią inaczej lub jeżeli przynajmniej jeden z członków rady nie zażąda głosowania tajnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp