Postanowienie SN z dnia 9 listopada 2021 r., sygn. I USK 293/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera
w sprawie z odwołania P.K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K.
o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń
Społecznych w dniu 9 listopada 2021 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 24 czerwca 2020 r., sygn. akt III AUa […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. nie obciąża ubezpieczonego kosztami zastępstwa procesowego organu rentowego w postępowaniu kasacyjnym;
3. przyznaje od Skarbu Państwa – Sądu Apelacyjnego
w […] na rzecz adw. A.P. tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu odwołującemu się P.K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K., decyzją z 30 stycznia 2015 r., odmówił przyznania ubezpieczonemu P. K. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ komisja lekarska ZUS orzeczeniem z 26 stycznia 2015 r. uznała, że nie jest on niezdolny do pracy.
Sąd Okręgowy w K., wyrokiem z 12 kwietnia 2018 r., oddalił odwołanie ubezpieczonego od tej decyzji.
Sąd Okręgowy ustalił, że ubezpieczony P. K. (ur. […]1962 r.) jest z zawodu technikiem telekomunikacji, dotychczas pracował jako kolejarz, magazynier i sprzątacz, prowadził też działalność gospodarczą w zakresie handlu obuwiem. Orzeczeniem WZON z 29 października 2015 r. został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym na okres do 31 października 2018 r., przy czym ustalony stopień niepełnosprawności istnieje od 19 maja 2015 r. Do 31 grudnia 2014 r. ubezpieczonemu przysługiwała renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wniosek o rentę będącą przedmiotem zaskarżonej decyzji ubezpieczony złożył 23 października 2014 r.
W toku postępowania przed Sądem Okręgowym zostały przeprowadzone dowody z opinii biegłych lekarzy różnych specjalności: specjalistów z zakresu neurologii i psychiatrii, reumatologii, ortopedii. Na podstawie opinii biegłych neurologa, psychiatry i reumatologa Sąd Okręgowy ustalił, że ubezpieczony jest zdolny do pracy zarobkowej z przyczyn neurologicznych i psychiatrycznych, przy uwzględnieniu stwierdzonych u niego schorzeń w postaci: 1) miernie nasilonego, organicznego zaburzenia emocjonalnego, zachowania i osobowości, 2) zmian zwyrodnieniowo-dyskopatycznych kręgosłupa lędźwiowego, z nieznacznym ograniczeniem ruchomości, bez objawów korzeniowych, 3) nadciśnienia tętniczego. Według opinii biegłego ortopedy (opinia z 4 stycznia 2018 r.) rozpoznane u ubezpieczonego schorzenia w postaci choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, stanu po zapaleniu stawu kolanowego prawego oraz dny moczanowej (ogólnie schorzenia narządów ruchu) nie czynią go niezdolnym do pracy z przyczyn ortopedycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty