Postanowienie SN z dnia 5 listopada 2021 r., sygn. II CSKP 118/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)
SSN Monika Koba
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku I.R. i K.R.
przy uczestnictwie E. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P.
o ustanowienie służebności przesyłu,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 5 listopada 2021 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawców
od postanowienia Sądu Okręgowego w P.
z dnia 23 maja 2019 r., sygn. akt XV Ca (…),
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od wnioskodawców na rzecz uczestniczki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wnioskodawcy I.R. i K.R. wnieśli o ustanowienie na ich nieruchomości położonej w S. na rzecz E. sp. z o.o. w P., za jednorazowym wynagrodzeniem, służebności przesyłu - o treści szczegółowo określonej we wniosku.
Uczestnik postępowania E. sp. z o.o. w P. wnosił o oddalenie wniosku z uwagi na tytuł prawny do korzystania z nieruchomości w zakresie służebności przesyłu, który uzyskał na skutek zasiedzenia.
Postanowieniem z dnia 29 marca 2018 r. Sąd Rejonowy w W. na wskazanej nieruchomości ustanowił służebność przesyłu o treści szczegółowo określonej w sentencji za wynagrodzeniem w kwocie 4 883 zł.
W sprawie zostało ustalone, że w dacie nabycia własności nieruchomości przez wnioskodawców tj. 25 października 1994 r. linie elektroenergetyczne istniały. Od 2007 r. są one eksploatowane przez E. Sp. z o.o. Sąd Rejonowy podniósł, że spółka ta nie wykazała, że pomiędzy poprzednimi posiadaczami służebności doszło do przeniesienia posiadania służebności a to wyłącza możliwość doliczenia posiadania okresu posiadania poprzednich posiadaczy.
Apelację od postanowienia Sądu Rejonowego złożył uczestnik, którą postanowieniem z dnia 23 maja 2019 r. Sąd Okręgowy w P. uwzględnił i zmienił w całości zaskarżone postanowienie w ten sposób, że wniosek oddalił.
Sąd drugiej instancji uznał, że zarzut zasiedzenia służebności gruntowej, odpowiadającej treścią obecnej służebności przesyłu, zasługiwał na uwzględnienie. Linie przesyłowe zostały wybudowane w ramach elektryfikacji wsi S. na podstawie decyzji o lokalizacji szczegółowej z dnia 18 maja 1966 r., a były gotowe do użytku najpóźniej w dniu 25 marca 1967 r. i od tego czasu są wykorzystywane do przesyłu energii elektrycznej, co wiąże się z ich okresową konserwacją i ewentualnie naprawą urządzeń. Zdaniem Sądu Okręgowego dokumenty złożone przez uczestnika postępowania potwierdzają przenoszenie posiadania służebności pomiędzy przedsiębiorstwami przesyłowymi i pozwalają na uznanie, iż E. spółka z o.o. z siedzibą w P. jest następcą prawnym Skarbu Państwa, który wybudował wspomniane linie przesyłowe i użytkował je do końca lat 80-tych XX wieku. Wbrew stanowisku Spółki Sąd Okręgowy ocenił, że pierwotne objęcie w posiadanie służebności nastąpiło w złej wierze. Decyzje administracyjne związane z elektryfikacją wsi S., nie dawały podstaw do przyjęcia, że przedsiębiorstwo energetyczne mogło pozostawać w błędnym, ale usprawiedliwionym okolicznościami przekonaniu, że przysługuje mu tytuł prawny, w świetle prawa cywilnego, do władania nieruchomością poprzednika prawnego wnioskodawców w zakresie przesyłu energii elektrycznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty