Postanowienie SN z dnia 14 października 2021 r., sygn. I USK 244/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z odwołania R. Ż.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K.
o świadczenie rehabilitacyjne,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 października 2021 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych w K.
z dnia 4 marca 2020 r., sygn. akt V Ua […],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
UZASADNIENIE
W wyroku z dnia 4 marca 2020 r., sygn. akt V Ua […], Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. – w sprawie z odwołania R. Ż. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K. – oddalił apelację ubezpieczonego od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. akt IV U […], w którym Sąd Rejonowy oddalił odwołanie R. Ż. od decyzji organu rentowego z dnia 12 lutego 2018 r., w której ZUS Oddział w K. na podstawie art. 18 ust. 1 i ust. 3-6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa odmówił R. Ż. prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
Powyższy wyrok Sądu Okręgowego ubezpieczony zaskarżył skargą kasacyjną. W uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazano na przyczyny przyjęcia skargi do rozpoznania określone w art. 3989 § 1 pkt 2 i 4 k.p.c.
W ocenie autora skargi art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej jest przepisem prawnym budzącym poważne wątpliwości i wymaga wykładni co do przesłanek dalszej niezdolności do pracy oraz pomyślnych rokowań co do odzyskania zdolności do pracy w wyniku leczenia i rehabilitacji. Wątpliwości te sprowadzają się do kwestii, czy w świetle przesłanek materialnoprawnych z tego przepisu wynikających chodzi o odzyskanie pełnej zdolności do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, czy też o zdolność do pracy w jakimkolwiek stopniu odzyskaną w okresie leczenia i zrealizowanej w części rehabilitacji. Czy ubezpieczonemu musi być znana ocena pomyślnych rokowań co do odzyskania zdolności do pracy w okresie korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego? Czy ubezpieczony nie będąc przekonanym o pozytywnych rokowaniach w oparciu o pozyskane informacje od samych lekarzy powinien kontynuować leczenie, ponosząc duże wydatki licząc na ich rekompensatę czy też ich zaniechać, poprzestać? Dodatkowo wykładni wymaga cel świadczenia rehabilitacyjnego, a mianowicie czy celu tego należy upatrywać wyłącznie w dokończeniu leczenia i rozpoczętej rehabilitacji, aby ubezpieczony odzyskał pełną zdolność do pracy, czy również należy mieć na uwadze również zapewnienie osobie uprawnionej źródła przychodu w sytuacji, kiedy ubezpieczony kontynuuje leczenie i rehabilitację zalecaną przez prowadzących lekarzy ponosząc znaczne wydatki z tym związane nie świadcząc żadnej pracy i pozostając bez środków do życia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty