Postanowienie SN z dnia 14 października 2021 r., sygn. I PSK 96/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z powództwa C. Spółki Akcyjnej w Ł.
przeciwko A.F.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 października 2021 r.,
skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych w Ł.
z dnia 10 marca 2020 r., sygn. akt VIII Pa (…),
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od strony powodowej na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
W wyroku z dnia 10 marca 2020 r., sygn. akt VIII Pa (…), Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. – w sprawie z powództwa C. S.A. w Ł. przeciwko A.F. – oddalił apelację strony powodowej od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. akt X P (…), w którym Sąd Rejonowy oddalił powództwo o odszkodowanie za bezpodstawne rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika.
Powyższy wyrok Sądu Okręgowego strona powodowa zaskarżyła skargą kasacyjną. W uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazano na przyczyny przyjęcia skargi określone w art. 3989 § 1 pkt 2 i 4 k.p.c. Autorka skargi wskazała na potrzebę dokonania wykładni art. 55 § 11 k.p. w zakresie ustalenia, czy kilkudniowe opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia za pracę powoduje naruszenie przez pracodawcę w sposób ciężki podstawowych obowiązków, a jeśli tak to w jakich przypadkach naruszenie tego obowiązku można uznać za ciężkie.
Oczywista zasadność skargi kasacyjnej wynika z błędnej wykładni prawa materialnego, a mianowicie art. 55 § 1 k.p. – sąd orzekający w sprawie nie wziął pod uwagę kwestii istotnych dla ustalenia, czy zachowanie pracodawcy w postaci dwukrotnego opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia o 1-2 dni stanowiło ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy. W szczególności, nie zostały uwzględnione takie okoliczności jak uporczywość działania pracodawcy, jak również realne zagrożenie czy uszczerbek dla pracownika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty