Postanowienie SN z dnia 7 października 2021 r., sygn. II PSK 155/21
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski
w sprawie z powództwa Z.K.
przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w O.
o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 października 2021 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w O.
z dnia 22 czerwca 2020 r., sygn. akt IV Pa (…),
I. odmawia przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania,
II. zasądza od powódki na rzecz pozwanej 1.350 zł (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2020 r. Sąd Okręgowy w O. oddalił apelację powódki Z.K. od wyroku Sądu Rejonowego w B. z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w O. o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu.
W ocenie Sądu Rejonowego wskazany przez powódkę przejaw dyskryminacji - brak zatrudnienia na cały etat podczas, gdy wszyscy inni pracownicy byli zatrudnieni na całych etatach, nie znalazł potwierdzenia w materiale dowodowym zebranym podczas tego postępowania, bowiem pozwana w dowodach z dokumentów oraz zeznań świadków dokładnie wyjaśniła w jaki sposób odbywało się zatrudnianie radców prawnych po zmianie przepisów i jakimi kryteriami pozwana kierowała się przygotowując dla nich propozycję zatrudnienia. Przy uwzględnieniu posiadanych kwalifikacji oraz przebiegu dotychczasowej pracy lub służby a także przy uwzględnieniu dotychczasowego miejsca ich zamieszkania zostały opracowane nowe warunki zatrudnienia radców prawnych. Wszyscy inni radcowie prawni, a pozostało ich po reorganizacji w sumie 14-15 osób, rozpoczęli wprawdzie pracę na cały etat, to jednak każdy z nich dostał do obsługi po dwa a nawet trzy urzędy skarbowe, znajdujące się niedaleko ich miejsca zamieszkania. Natomiast specyfika położenia miasta B., odległego od O. 80 kilometrów, od najbliższego innego Urzędu Skarbowego w K. ponad 40 kilometrów sprawiła, że pozwana nie mogła zaproponować powódce żadnej nowej, dodatkowej jednostki do obsługi prawnej i zwiększyć jej tym samym wielkości etatu, bowiem w pobliżu jej miejsca zamieszkania nie znajduje się żadna taka jednostka. Nadto, Sąd Rejonowy ustalił, że powódka pracując jako radca prawny przez 16 lat w Urzędzie Skarbowym w B., nigdy nie stanęła do żadnego konkursu celem zmiany wielkości wymiaru swojego czasu pracy i nigdy nie wystąpiła do pracodawcy o zwiększenie jej etatu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty