01.10.2021

Wyrok SN z dnia 1 października 2021 r., sygn. III CSKP 111/21

Sygn. akt III CSKP 111/21

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Misztal-Konecka
‎ (przewodniczący)
‎SSN Beata Janiszewska
‎SSN Tomasz Szanciło (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa D.R.
‎przeciwko Skarbowi Państwa - […] Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w K.
‎o ochronę praw autorskich i zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 1 października 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda

od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. akt I ACa […],

I. odrzuca skargę kasacyjną w części, tj. co do punktów 1.I. i 2 - w części oddalającej apelację pozwanego;

II. oddala skargę kasacyjną w pozostałym zakresie;

III. zasądza od D.R. na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej kwotę 2.700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2018 r. Sąd Okręgowy w K. zasądził od Skarbu Państwa – […] o Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. na rzecz D.R. kwotę 108.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 28 marca 2014 r. do dnia zapłaty, oddalając powództwo w pozostałej części i rozstrzygając o kosztach sądowych.

Sąd Okręgowy ustalił, że powód został przyjęty do służby w Policji w 1995 r. W 2007 r. przyznano mu nagrodę pieniężną m.in. za opracowanie programu komputerowego stanowiącego podstawę funkcjonowania w jednostkach Policji województwa […] systemu informatycznego „Wojewódzka Ewidencja Dozorów". Od 2008 r. D.R. podejmował dodatkowe zatrudnienie w […] Urzędzie Wojewódzkim w K. w zakresie adaptacji oraz dostosowania przekazanego przez Komendę Wojewódzką Policji w K.1 oprogramowania Elektronicznej Książki Służby Dyżurnego (E.) do warunków pracy dyżurnego. Z dniem 1 maja 2013 r. został mianowany na stanowisko eksperta Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w K.1.

Decyzją nr […] z dnia 31 stycznia 2006 r. […]1 Komendant Wojewódzki Policji w K.1 ([…]1KWP) postanowił powołać zespół roboczy w celu utworzenia wojewódzkiej bazy danych „Rejestr zdarzeń i przebiegu służby dyżurnego”. Kierownikiem zespołu została H.K., a w jego skład wchodził m.in. powód. Prace nad budową E. rozpoczęły się niezwłocznie. Zadaniem zespołu było opracowanie harmonogramu prac i utworzenie bazy danych umożliwiającej elektroniczne ewidencjonowanie przebiegu służby jednostek terenowych garnizonu […]1. Zespół roboczy zobowiązany był do dnia 1 marca 2006 r. opracować i przeprowadzić testy aplikacji służących do rejestracji interwencji oraz przebiegu służby dyżurnego jednostki wraz modułem analitycznym. Pomysłodawcą opracowania programu jako takiego był podinspektor G.B.. Nie miał on jednak żadnej wiedzy o pisaniu programów komputerowych. Jedyną osobą, która mogła podjąć się tego zadania, był powód. Początkowo planowano wdrożenie tylko modułu pozwalającego na dokumentowanie zdarzeń, który miał zastąpić tradycyjną dokumentację papierową, prowadzoną na stanowiskach kierowania jednostek policji. Czynności związane z zaprojektowaniem i wykonaniem aplikacji nie były przedmiotem żadnej umowy między ówczesnym kierownictwem KWP w K.1 a policjantami je realizującymi, w szczególności z powodem. Praca powoda nad E. wykraczała poza zakres jego obowiązków służbowych, ale była w pełni aprobowana przez jego przełożonych. Do wykonania programu niezbędne było kupno narzędzia informatycznego – pakietu X.. Jego zakup sfinansowała KWP w K.1, a powód został upoważniony do korzystania z niego. W trakcie opracowywania programu powodowi nie były wydawane żadne polecenia służbowe co do E., do którego Policja nie posiada kodu źródłowego, dysponuje nim nadal wyłącznie D.R.. Program umożliwia dokumentowanie zdarzeń zaistniałych w czasie służby dyżurnego wraz z opisami, dyspozycjami, obsługą zdarzenia i osobami. W skład programu E. wchodzą poszczególne moduły wdrażane od maja 2006 r. do marca 2011 r. Testy E. rozpoczęły się w maju 2006 r., wówczas system posiadał zaledwie 10% dzisiejszej funkcjonalności. Powód został przeniesiony z dniem 1 lipca 2006 r. do Wydziału Sztabu Policji KWP w K.1 i nadal zajmował się przygotowaniem kolejnych wersji programu. Rozwijał system, odpowiadając na zgłaszane potrzeby użytkowników. Praca nad nim nadal nie należała do jego obowiązków służbowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp