Postanowienie SN z dnia 1 października 2021 r., sygn. II CSKP 136/21
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
SSN Beata Janiszewska (sprawozdawca)
SSN Tomasz Szanciło
w sprawie z wniosku P. spółki akcyjnej
z siedzibą w K.
przy uczestnictwie H.C.K. i M.B.K.
o wpis w dziale III księgi wieczystej Kw nr (…),
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 1 października 2021 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy
od postanowienia Sądu Okręgowego w P.
z dnia 23 maja 2019 r., sygn. akt IV Ca (…),
oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wnioskodawczyni P. S.A. w K. wniosła o wpis bliżej określonej służebności przesyłu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości stanowiącej przedmiot prawa własności uczestników H.K. i M.K..
Sąd Rejonowy w Ż., po rozpoznaniu skargi na orzeczenie referendarza sądowego, oddalił wniosek, natomiast Sąd Okręgowy w P. oddalił apelację wnioskodawczyni. Ustalił przy tym, za Sądem pierwszej instancji, że Sąd Rejonowy w Ż. postanowieniem z 23 listopada 2017 r., wydanym w sprawie I Ns (…), ustanowił na nieruchomości należącej do uczestników służebność przesyłu o bliżej określonej treści. W postanowieniu tym nie wskazano podmiotu uprawnionego z tytułu ww. ograniczonego prawa rzeczowego.
W tak ustalonym stanie faktycznym sprawy Sąd drugiej instancji ocenił, że z art. 3051 k.c. wynika, iż służebność przesyłu może zostać ustanowiona wyłącznie na rzecz przedsiębiorcy, który jest właścicielem istniejących na danej nieruchomości urządzeń przesyłowych lub ma zamiar je wybudować. Powołując się na treść art. 6268 § 2 k.p.c., Sąd ten uznał, że wobec niewskazania w ww. postanowieniu nabywcy służebności w sprawie zaistniała przeszkoda do dokonania wpisu. Sąd wieczystoksięgowy nie jest bowiem uprawniony do badania, na czyją rzecz ustanowiono służebność, która miałaby zostać ujawniona w księdze wieczystej.
Od postanowienia Sądu Okręgowego wnioskodawczyni wniosła skargę kasacyjną, zarzucając w niej naruszenie art. 626 § 2 k.p.c. oraz art. 626 k.p.c. W ocenie skarżącej w sprawie błędnie przyjęto, że osoba przedsiębiorcy uprawnionego z tytułu służebności musi wynikać wprost i wyłącznie z postanowienia sądu ustanawiającego to prawo rzeczowe, gdyż sąd wieczystoksięgowy nie jest uprawniony do badania dokumentów dołączonych do wniosku o wpis oraz do skargi na czynności referendarza, w celu ustalenia na tej podstawie przedsiębiorcy przesyłowego, którego miałby dotyczyć wpis służebności. W konsekwencji skarżąca zakwestionowała stanowisko Sądu, że niewskazanie w ww. postanowieniu podmiotu uprawnionego stanowiło przeszkodę do dokonania wpisu. W uzasadnieniu skargi nie przywołano art. 626 § 2 k.p.c., a stosowną argumentację łączono ze stosowaniem art. 626 § 2 k.p.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty