Wyrok SN z dnia 30 września 2021 r., sygn. I USKP 80/21
Sygn. akt I USKP 80/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z odwołania J.K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w N.
o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 września 2021 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 28 sierpnia 2019 r., sygn. akt III AUa […],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w […] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w N., wyrokiem z 22 września 2017 r., oddalił odwołanie ubezpieczonego J.K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w N. z 11 października 2016 r., odmawiającej mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca J.K. (urodzony […] 1962 r.), z zawodu ślusarz mechanik, ostatnio pracował jako spawacz. W okresie od 27 grudnia 2000 r. do 30 czerwca 2015 r. pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 15 lipca 2016 r. wystąpił z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia rentowego na dalszy okres.
Na podstawie opinii biegłych lekarzy neurologa oraz ortopedy-traumatologa Sąd Okręgowy ustalił, że u wnioskodawcy zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa z dyskopatią wielopoziomową, z zespołem bólowym korzeniowym w wywiadzie oraz kręgozmyk przedni L5-S1 II-go stopnia, które to schorzenia nie powodują u niego niezdolności do pracy, a uprzednio istniejąca niezdolność do pracy ustała 30 czerwca 2015 r. Biegli stwierdzili, że rozpoznana u wnioskodawcy choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa nie powoduje istotnego ograniczenia funkcji układu ruchu. Biegli po zbadaniu wnioskodawcy nie stwierdzili poważnego ograniczenia ruchomości kręgosłupa, deficytów siły mięśniowej, zaników mięśni, innych istotnych deficytów neurologicznych. Wnioskodawca wymaga leczenia specjalistycznego i okresowej rehabilitacji, jednak rozpoznane schorzenia w obecnym stopniu ich zaawansowania nie czynią go niezdolnym do pracy. Dodatkowo w opinii uzupełniającej biegli wyjaśnili, że uprzednio powodem kwalifikacji niezdolności do pracy wnioskodawcy były schorzenia ortopedyczne – kręgozmyk L5-S1, co powodowało znaczną dysfunkcję narządu ruchu. Obecnie nie stwierdzili takich dysfunkcji ani nie rozpoznali ograniczenia ruchomości kręgosłupa oraz powikłań korzeniowych. Biegli podtrzymali swoje stanowisko i stwierdzili, że wnioskodawca może pracować jako spawacz, a w okresach zaostrzeń dolegliwości powinien być leczony w ramach czasowej niezdolności do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty