Postanowienie SN z dnia 29 września 2021 r., sygn. II PSK 172/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak
w sprawie z powództwa P.U.
przeciwko M. […] Spółce z o.o. w Ż.
o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenie umowy o pracę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 września 2021 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Z.
z dnia 17 czerwca 2020 r., sygn. akt IV Pa […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w Z. wyrokiem z dnia 17 czerwca 2020 r. oddalił apelację powoda P.U. od wyroku Sądu Rejonowego w Ż. z dnia 23 stycznia 2020 r., którym oddalono powództwo przeciwko pozwanemu M.[…] Spółce z o.o. w Ż. o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne oraz zasądził od powoda na rzecz pozwanego kwotę 120 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego za instancję odwoławczą.
Sąd Okręgowy podzielił ustalenia faktyczne i ocenę prawną Sądu pierwszej instancji uznając, że dokonane w dniu 24 maja 2019 r. wypowiedzenie umowy o pracę powodowi było uzasadnione i nie naruszało trybu formalnego (art. 38 i art. 30 § 4 k.p.). Przyczyną wypowiedzenia była utrata zaufania pracodawcy do powoda, wynikająca z powtarzających się naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym, zagrażających bezpieczeństwu przewożonych pasażerów oraz narażających ich na niedogodności. Pracodawca w piśmie skierowanym do organizacji związkowej oraz wypowiadającym umowę o pracę wskazał na prowadzone pomiędzy stronami sprawy sądowe, w których stwierdzono naruszenie przez powoda przepisów prawa o ruchu drogowym, a w konsekwencji prowadzące do powstania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu innych pasażerów np. prowadzenie autobusu z otwartymi przednimi drzwiami wejściowymi - co doprowadziło do utraty zaufania do powoda jako pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy - złożoną na powoda skargę pasażera, a dodatkowo w wypowiedzeniu powołał się na niewykonanie przez powoda polecenia służbowego. To oznacza, że pozwany pracodawca prawidłowo zrealizował obowiązek wynikający z art. 38 k.p oraz art. 30 § 4 k.p., a zebrany w sprawie materiał dowodowy potwierdza zdarzenia, które zadecydowały o utracie zaufania pracodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty