Postanowienie SN z dnia 29 września 2021 r., sygn. II PSK 171/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak
w sprawie z powództwa P.C.
przeciwko Głównemu Inspektoratowi Rybołówstwa Morskiego w S.
o przywrócenie do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 września 2021 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w S.
z dnia 17 czerwca 2020 r., sygn. akt V Pa (…),
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z dnia 17 czerwca 2020 r. oddalił apelację pozwanego G. w S. od wyroku Sądu Rejonowego w S. z dnia 4 października 2019r., którym przywrócono powoda P.C. do pracy u pozwanego na poprzednich warunkach.
Sąd Okręgowy podzielił ustalenia faktyczne i ocenę prawną Sądu pierwszej instancji wskazując, że pozwany nie przedłożył powodowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, a ewentualne przyjęcie, że pismo informujące go o możliwości zaproponowania nowych warunków pracy i płacy stanowi de facto takie oświadczenie, nie zwalniało pracodawcy z obowiązku ustalenia kryterium doboru pracowników, którym umowy o pracę wygasną. Ponadto brak złożenia powodowi propozycji dalszego zatrudnienia w pozwanym G. na dotychczasowych lub nowych warunkach Sąd Okręgowy uznał za przejaw postawy sprzecznej z zasadami współżycia społecznego. Ocena ta wiąże się nie z faktem wygaśnięcia stosunku pracy powoda z mocy prawa, lecz z przejawem woli pracodawcy w postaci niezaproponowania powodowi dalszego zatrudnienia. W okolicznościach faktycznych niniejszej sprawy przysługujące pracodawcy uprawnienie do wykorzystania instrumentów prawnych przewidzianych w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 2340) dla sprawnego zorganizowania pracy urzędu, zostało utożsamione z przyzwoleniem na niczym nieuzasadnione i arbitralne potraktowanie powoda, mające na celu pozbycie się go w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, ponieważ poza powodem byli zatrudnieni inni pracownicy na takich samych stanowiskach pracy. Powyższe okoliczności zadecydowały - na podstawie art. 63 k.p. i art. 67 k.p. w związku z art. 56 § 1 k.p. - o uwzględnienie żądań powoda w zakresie przywrócenie go do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty