Postanowienie SN z dnia 28 września 2021 r., sygn. V KK 364/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Antoni Bojańczyk
po rozpoznaniu w dniu 28 września 2021 r.
w Izbie Karnej na posiedzeniu bez udziału stron (art. 535 § 3 k.p.k.),
sprawy W.G.
skazanego z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 3 k.k. i in.
z powodu kasacji wniesionej przez obrońcę skazanego
od wyroku Sądu Okręgowego w P.
z dnia 9 czerwca 2020 r., sygn. IV Ka […],
utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w P.
z dnia 12 marca 2019 r., sygn. VIII K […]
p o s t a n o w i ł:
1. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną;
2. obciążyć skazanego W.G. kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego;
3. zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz obrońcy z urzędu adw. M.D. - Kancelaria Adwokacka w P. – kwotę 442,80 zł (czterysta czterdzieści dwa złote i osiemdziesiąt groszy) – w tym 23% VAT- tytułem wynagrodzenia za sporządzenie i wniesienie kasacji na rzecz skazanego W. G.
UZASADNIENIE
Wyrokiem Sądu Rejonowego w P. z dnia 12 marca 2019 r., sygn. VIII K (…), oskarżony W.G. został uznany winnym popełnienia czynu zakwalifikowanego z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. i art. 270 § 1 k.k. i art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k., za który sąd wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności oraz na podstawie art. 33 § 1, 2 i 3 k.k. karę 50 stawek dziennych grzywny, ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 20 złotych. Ponadto sąd orzekł przepadek dowodów rzeczowych (art. 44 § 2 k.k.) i zwrot rzeczy w oparciu o przepis art. 230 § 2 k.p.k., wobec stwierdzenia ich zbędności dla postępowania karnego. Sąd rozstrzygnął także w przedmiocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej, udzielonej oskarżonemu z urzędu, kosztów sądowych i opłaty.
Po rozpoznaniu osobistej apelacji oskarżonego W.G., Sąd Okręgowy w Poznaniu wyrokiem z dnia 9 czerwca 2020 r., sygn. IV Ka (….) utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie sądu pierwszej instancji.
Od tego rozstrzygnięcia kasację wywiódł obrońca skazanego W.G. - adw. M.D.. Zaskarżając wyrok Sądu Okręgowego w P. w całości na korzyść skazanego, na podstawie przepisu art. 523 § 1 k.p.k. zarzucił mu rażące naruszenie prawa, które miało istotny wpływ na treść zaskarżonego wyroku, tj. rażące naruszenie przepisu art. 433 § 1 k.p.k. w zw. z art. 378 § 2 k.p.k. w zw. z art. 6 k.p.k., polegające na nieprawidłowym przeprowadzeniu kontroli odwoławczej i na uznaniu, że uchybienie sądu pierwszej instancji, polegające na nierozpatrzeniu wniosku oskarżonego o zmianę obrońcy z urzędu, nie miało wpływu na treść orzeczenia tego sądu, podczas gdy okoliczności niniejszej sprawy wskazują, że wniosek ten mógł zostać uznany za zasadny, a jego nierozpatrzenie doprowadziło do faktycznego pozbawienia oskarżonego prawa do obrony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty