Postanowienie SN z dnia 9 września 2021 r., sygn. II USK 264/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z wniosku P. G.
przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W.
o ustalenie stopnia niepełnosprawności,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 września 2021 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. akt VII Ua [...],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. adw. J. R. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w W. 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu w postępowaniu kasacyjnym, przy czym kwotę tę należy podwyższyć o obowiązującą stawkę podatku VAT.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z 21 listopada 2019 r. oddalił apelację odwołującego P. G. od wyroku Sądu Rejonowego w W. z 6 września 2017 r., który w sprawie przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. o ustalenie stopnia niepełnosprawności w związku z odwołaniem P. G. od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. z 29 czerwca 2016 r., Nr [...], zmienił zaskarżone orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. z dnia 29 czerwca 2016 r. znak [...] oraz poprzedzające je orzeczenie Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. z dnia 20 kwietnia 2016r. nr [...] w ten sposób, że stwierdził, iż P. G. jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym na stałe.
Sąd Rejonowy ustalił, że odwołujący (lat 27) ma wykształcenie średnie, mieszka z rodziną. Pracuje w zakładzie pracy chronionej 7 godzin dziennie w magazynie. Do pracy dojeżdża sam komunikacją miejską. Jest w stanie sam się poruszać po mieście, jeśli już zna drogę. W pracy również potrzebuje wdrożenia do czynności. Gospodarstwo domowe prowadzi mama, opiniowany robi drobne zakupy sam, ubrania kupuje zawsze z pomocą (doradztwem) kogoś innego, jest samodzielny w samoobsłudze. Sąd Rejonowy stan faktyczny ustalił na podstawie dowodu z dokumentów znajdujących się w aktach rozpoznawanej sprawy, akt Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, a także w oparciu o opinię biegłego sądowego psychiatry, psychologa i neurologa. Sąd Rejonowy uwzględnił odwołanie jedynie w części dotyczącej okresu wydania orzeczenia. Schorzenia odwołującego naruszają sprawność organizmu kwalifikowaną jako niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym. Naruszenie tej sprawności organizmu wymaga jedynie częściowej pomocy i opieki innych osób w pełnieniu ról społecznych. P. G. nie jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Zachował on zdolność do pracy, jednak wyłącznie w warunkach pracy chronionej. Biegli sądowi, w przeciwieństwie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, uznali jednak, że niepełnosprawność P. G. ma charakter trwały. W tym zakresie Sąd Rejonowy uznał odwołanie wnioskodawcy za zasadne i zmienił orzeczenie WZON.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty