31.08.2021

Postanowienie SN z dnia 31 sierpnia 2021 r., sygn. II KK 209/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Siuchniński

na posiedzeniu w trybie art. 535 § 3 k.p.k.,

po rozpoznaniu w Izbie Karnej,

w dniu 31 sierpnia 2021 r.,

w sprawie J. S., A. Z. i A. Ł.

wobec których umorzono postępowanie o czyny

z art. 254a k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 18 § 1 k.k.

kasacji wniesionej przez pełnomocnika oskarżyciela subsydiarnego

od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 4 września 2020 r., sygn. akt IX Ka [...], utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego z dnia 30 grudnia 2019 r., sygn. akt XIV K [...],

p o s t a n o w i ł

1. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną,

2. obciążyć oskarżyciela subsydiarnego Spółkę D. sp. z o.o. i p. sp. j. z siedzibą w [...] kosztami postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w W, wyrokiem z dnia 30 grudnia 2019 r., sygn.akt XIV K [...], na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 k.k., umorzył w całości postępowanie wobec J. S., A. Ł. i A. Z. oskarżonych o popełnienie czynu z art. 254a k.k., stwierdzając znikomą społeczną szkodliwość tego czynu.

Po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez pełnomocnika oskarżyciela subsydiarnego, Sąd Okręgowy w W. zaskarżony wyrok utrzymał w mocy.

Kasację od tego wyroku wywiodła pełnomocnik oskarżyciela subsydiarnego, zarzucając:

„1.Rażącą obrazę przepisów prawa procesowego, która mogła mieć istotny wpływ na treść zaskarżonego wyroku poprzez naruszenie przepisu art. 433 § 2 kpk w zw. z art. 457 § 3 kpk polegające na nierzetelnym rozważeniu przez Sąd Odwoławczy zarzutu pełnomocnika oskarżyciela subsydiarnego D. Sp. z o.o. i P. Spółka Jawna przedstawionego w punkcie 1. apelacji oskarżyciela, dotyczącego naruszenia przez Sąd I instancji art. 7 kpk w zw. z art. 410 kpk poprzez dowolną, sprzeczną ze wskazaniami wiedzy i doświadczenia życiowego ocenę wyjaśnień oskarżonych J. S., A. Z. i A. Ł. i uznanie ich za wiarygodne w zakresie w jakim oskarżeni wskazali, że przecięcie przewodów instalacji oskarżyciela oraz demontaż skrzyni były motywowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynku przy ul. K. w W. albowiem stan techniczny przedmiotowej instalacji zagrażał życiu i zdrowiu ludzi oraz groził niebezpieczeństwem pożaru, podczas gdy biorąc pod uwagę fakt, że przecięte kable nie zostały zaizolowane przez oskarżonych, dostęp do skrzyni z zasilaniem również nie został zabezpieczony (oskarżyciel po pierwszej dewastacji samodzielnie włączył zasilanie swojej instalacji), jak również biorąc pod uwagę fakt, że w dniu 10 września 2014 r. oraz w dniu 17 września 2014 r. nie miało miejsce żadne nadzwyczajne zdarzenie np. iskrzenie instalacji, wyjaśnienia oskarżonych należy uznać za niewiarygodne w powyższym zakresie, co skutkowało niezasadnym utrzymaniem w mocy w całości skarżonego wyroku, mimo, że przy rozpoznawaniu sprawy doszło do istotnych naruszeń prawa procesowego, które mogły mieć istotny wpływ na treść wyroku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp