Postanowienie SN z dnia 18 sierpnia 2021 r., sygn. II PSK 101/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z powództwa A. B.
przeciwko S. […] spółce z o.o. z siedzibą w P.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 sierpnia 2021 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W.
z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. akt XXI Pa […],
1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2) zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy – Sąd Pracy w W. wyrokiem z dnia 17 grudnia 2019 r. oddalił apelację wniesioną przez powódkę A. B. od wyroku Sądu Rejonowego dla w W. z dnia 25 kwietnia 2018 r., oddalającego powództwo o zasądzenie na rzecz powódki od pozwanej S. […] Sp. o.o. w P. kwoty 13.617 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.
Powódka A. B, wniosła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 17 grudnia 2019 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, to jest art. 45 k.p. w związku z art. 30 § 4 k.p. oraz art. 1868 k.p., a także naruszenie przepisów postępowania, to jest art. 328 § 2 k.p.c.
We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania powódka powołała się na oczywistą zasadność tego środka zaskarżenia. Jej zdaniem, wbrew stanowisku Sądu Okręgowego, pracodawca naruszył bowiem w wypowiedzeniu umowy o pracę przepisy prawa pracy, tj. art. 45 k.p. w związku z art. 30 § 4 k.p., ponieważ zataił w wypowiedzeniu umowy o pracę jedno z kryteriów doboru, jakim kierował się, wybierając skarżącą do zwolnienia spośród innych osób zatrudnionych na takich samych lub analogicznych stanowiskach pracy. Jak wynikało z załączonej do odpowiedzi na pozew imiennej listy pracowników rozpatrywanych do zwolnienia, (oprócz kryteriów wskazanych w wypowiedzeniu) pracodawca brał także pod uwagę zakładowy staż pracy, który miał stanowić podstawowe kryterium doboru do zwolnienia. Podana skarżącej przyczyna wypowiedzenia nie była więc prawdziwa. Ponadto przyczyna ta była nieprawdziwa także dlatego, że wbrew treści wypowiedzenia nie została wzięta pod uwagę sytuacja życiowa pracowników rozpatrywanych do zwolnienia. Tymczasem z załączonej do odpowiedzi na pozew imiennej listy pracowników rozpatrywanych do zwolnienia wynikało, że pozwana powinna wziąć pod uwagę m.in. wyjątkowo trudną sytuację osobistą pracownika, w szczególności zaś to, czy pracownik jest jedynym żywicielem rodziny, a informacja, jakoby pracodawca brał pod uwagę sytuację życiową pracownika, została wskazana w wypowiedzeniu umowy o pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty