28.04.2021

Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2021 r., sygn. I CSKP 87/21

Sygn. akt I CSKP 87/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)
‎SSN Marian Kocon
‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

Protokolant Justyna Kosińska

w sprawie z powództwa I.S.
‎przeciwko F. sp. z o.o. w G.
‎o ochronę dóbr osobistych i zapłatę,
‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 28 kwietnia 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej

od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z dnia 28 grudnia 2018 r., sygn. akt V ACa 820/17,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 2160 (dwa tysiące sto sześćdziesiąt) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 20 lutego 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie: nakazał stronie pozwanej F. sp. z o.o. w G. opublikowanie oświadczenia - następującej treści: „Zarząd F. sp. z o.o. przeprasza Panią I.S. za rażące naruszenie Jej dóbr osobistych poprzez publikację fałszywych i obraźliwych twierdzeń na Jej temat w tygodniku „[…]”, nr […] z 2015 r. w publikacji pt. P. […], w akapicie pierwszym tejże publikacji” - w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, na stronie trzeciej tego tygodnika, wydrukowane poziomo, umieszczone w prostokątnej ramce koloru czarnego, drukiem pogrubionym, obejmującej powierzchnię nie mniejszą niż ½ strony Tygodnika, tekst czarny na polu koloru białego, czcionką Times New Roman o wielkości 16 punktów typograficznych, imię i nazwisko powódki drukiem pogrubionym, a ponadto zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki tytułem zadośćuczynienia kwotę 10 000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 1 czerwca 2015 r. W pozostałym zakresie oddalił roszczenia pieniężne (powódka domagała się kwoty 50 000 zł) i niemajątkowe.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódka w latach 2011-2014 była rzecznikiem prasowym oraz doradcą marszałka Sejmu, a od września 2014 r. do 22 stycznia 2015 r. sekretarzem stanu w Kancelarii Rady Ministrów i rzecznikiem prasowym rządu. W dniu 26 stycznia 2015 r. ukazał się nr […] tygodnika „[…]”, w którym w rubryce „P. […]” zostały zawarte stwierdzenia: „…otóż pani I.S. spożywa tyle, że niewielu facetów daje jej radę i nie chodzi tylko o ilość, lecz także systematyczność treningów, mówiąc wprost w zasadzie rzadko, kiedy nie spożywa. Była kiedyś w S. taka zawodniczka wice minister M.O. zwana G., przed którą faceci tłumaczyli się, że antybiotyki biorą. I. z G. się zmierz, dasz radę”. Autorem tej publikacji był R.M.. Współpracownicy powódki nigdy nie widzieli, aby spożywała alkohol w pracy, czy też podczas imprez służbowych, bądź też by przychodziła do pracy pod jego wpływem. W relacjach pozazawodowych, prywatnych współpracownicy powódki również nie widzieli jej pod wpływem większej ilości alkoholu. Praca powódki w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwała nieraz od rana do późnego wieczora, jak również w weekendy. Powódka dojeżdżała do pracy własnym samochodem, zaś korzystając z samochodu służbowego często rezygnowała z usług kierowcy. Publikacja odbiła się szerokim echem w środowisku politycznym, w którym pojawiły się plotki o nadużywaniu przez powódkę alkoholu. Po ukazaniu się tego artykułu prasowego powódka była zdenerwowana i miała poczucie fałszywego oskarżenia. W tym czasie korzystała już z porad psychiatry, gdyż leczyła się na depresję. Nie wyrażała zgody na publikację, a rezygnację z pełnionej wówczas funkcji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów złożyła przed tą publikacją. W tym okresie pojawiły się bowiem w środowisku politycznym również domysły, że powódka świadczyła usługi szkoleniowe na rzecz innych polityków z opozycyjnych partii politycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp