23.05.2024

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2024 r., sygn. II GSK 286/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Protokolant Justyna Mordwiłko-Osajda po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. B. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 października 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 655/20 w sprawie ze skargi T. B. Ż. na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 października 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 655/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zwany dalej "Sądem I instancji", po rozpoznaniu skargi T. Ż., zwanego dalej "skarżącym", na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zwanego dalej także "organem" lub "zarządcą drogi", z dnia 30 grudnia 2019 r., nr O.KR.Z-3.4341.16.16.2018.mp.14, w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia, uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od organu na rzecz skarżącego 14279 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia 6 maja 2019 r. organ nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 346.140,00 zł z tytułu zajęcia pasa drogowego drogi krajowej nr [...] [...] od km 21 + 180 do km 21+381 strona lewa w miejscowości N. poprzez wykonanie nasypu z gruntu naturalnego w okresie od dnia 21 grudnia 2018 r. do dnia 12 lutego 2019 r. włącznie, tj. przez 54 dni - bez zgody zarządcy drogi krajowej. Obszar pasa drogowego zajęty poprzez wykonany bez zgody zarządcy drogi nasyp z gruntu naturalnego przy działkach ewidencyjnych nr: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] wynosił 641,0 m2. Wskazano, że przez cały okres samowolnego zajęcia pasa drogi krajowej nr 47 powierzchnia zajętego pasa drogowego była taka sama. Organ ustalił, że skarżący jest właścicielem tych działek. Sporządzony operat geodezyjny oraz notatki służbowe wraz z dokumentacja fotograficzną potwierdzają, że nasyp został wykonany w pasie drogowym drogi krajowej i na działkach przyległych, stanowiących własność skarżącego, tworząc jedną wielką powierzchnię. Zarządca drogi stwierdził, że biorąc pod uwagę sposób zagospodarowania wskazanej nieruchomości, nie budzi wątpliwości, że podmiotem odpowiedzialnym za dokonane zajęcie jest skarżący jako właściciel gruntu przyległego do pasa drogowego, który przygotował teren pod ewentualną zabudowę poprzez zmianę ukształtowania terenu przez wykonany nasyp. W trakcie wykonywania powyższych czynności naruszył pas drogowy drogi krajowej, co potwierdza wykonany operat geodezyjny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp