11.12.2019

Postanowienie SN z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. III UK 442/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania E. I. B.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W.
‎o prawo do renty rodzinnej,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 grudnia 2019 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 28 marca 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 28 marca 2018 r. oddalił apelację wniesioną przez odwołującą się E. I. B. od wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 16 stycznia 2017 r., oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 12 sierpnia 2016 r., którą organ rentowy odmówił przyznania odwołującej się prawa do renty rodzinnej.

Odwołująca się E. I. B. wniosła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28 marca 2018 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, to jest art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także naruszenie przepisów postępowania, to jest art. 382 k.p.c.

We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżąca powołała się na występowanie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego, dotyczącego prawidłowego określenia, czy na potrzeby stosowania art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do renty rodzinnej zależy od ustalenia, że nie wygasło po myśli art. 60 § 3 zdanie pierwsze k.r.o. uprawnienie alimentacyjne rozwiedzionego małżonka, także w sytuacji faktycznego świadczenia alimentacyjnego byłego małżonka na rzecz uprawnionego, w tym w zależności od okoliczności kontynuacji relacji rodzinnych z poprzednim mężem świadczącym alimenty na rzecz uprawnionej, mimo zawarcia przez nią nowego małżeństwa, a w szczególności zachowania relacji rodzinnych wdowy z byłym małżonkiem, w związku ze śmiercią którego wdowa ubiega się o świadczenie z renty rodzinnej. Jakkolwiek nie jest bowiem kwestionowane w praktyce orzeczniczej, że ograniczenie prawa do renty rodzinnej nie może być sprowadzone do uprzedniego potwierdzenia uprawnień alimentacyjnych w wyroku lub ugodzie sądowej (vide: wyrok TK z dnia 13 maja 2014 r., SK 61/13, OTK-A 2014 nr 5, poz. 52), to treść art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie daje podstaw do zawężenia przesłanek uzyskania renty rodzinnej wyłącznie do niewygasłego prawa do alimentów wdowy po zmarłym mężu. W szczególności na kanwie okoliczności niniejszej sprawy wyłania się więc zagadnienie, czy faktyczne świadczenie alimentacyjne przez byłego małżonka skarżącej przy jednoczesnym przyjmowaniu takich świadczeń alimentacyjnych przez skarżącą i towarzyszący temu zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego z nowym mężem stanowi o jej prawie do alimentów w rozumieniu treści art. 70 ust. 3. Tym samym rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy jest wystarczające dla ustalenia spełnienia przesłanek uzyskania renty rodzinnej uzyskiwanie na podstawie dobrowolnego porozumienia świadczeń alimentacyjnych przez skarżącą po zawarciu przez nią nowego małżeństwa od jej byłego męża uznanego winnym rozwodu, którzy zachowują więzi rodzinne (wspólnie zamieszkują), przy jednoczesnym zerwaniu przez skarżącą takich więzi z jej nowym małżonkiem. Innymi słowy, czy prawo do alimentów, o którym mowa w art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, może wynikać z porozumienia byłych małżonków (także po zawarciu przez małżonka uprawnionego nowego małżeństwa), co wymaga - wobec braku rozstrzygnięcia takiego zagadnienia w dotychczasowym orzecznictwie - zajęcia pozytywnego stanowiska przez Sąd Najwyższy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp