05.12.2019

Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. III UK 68/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z odwołania Z. Spółki z o.o. w Z.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B.
‎z udziałem zainteresowanego K. C.
‎o ustalenie podlegania ubezpieczeniom społecznym,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 grudnia 2019 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. na rzecz Z. Spółki z o.o. w Z. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 7 listopada 2018 r., na skutek apelacji płatnika składek Z. Spółki z o.o. w Z., zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w Z. z dnia 27 stycznia 2018 r. oraz poprzedzającą go decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. z dnia 4 lipca 2016 r. i ustalił, że ubezpieczony K. C. nie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresie od dnia 10 czerwca do dnia 1 lipca 2013 r. jako zleceniobiorca Z. (pkt 1), a także orzekł o kosztach procesu (pkt 2).

W uzasadnieniu wyroku przyjęto, że sporna umowa, której przedmiotem było pokrycie przez ubezpieczonego 8 daszków na śmietnikach systemem E., spełnia kryteria umowy o dzieło wymienione w art. 627 k.c. Wobec tego nie stanowi podstawy do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi przewidzianymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 300 ze zm., dalej jako ustawa systemowa). Niewątpliwie ubezpieczony zobowiązał się do wykonania oznaczonego dzieła - w formie odnowionych, zaizolowanych 8 daszków śmietnikowych, przy użyciu materiałów udostępnionych przez zamawiającego - a więc do uzyskania rezultatu, a nie do starannego działania, które jest charakterystyczne dla umowy o świadczenie usług. Realizacja dzieła była określonym procesem (z oznaczonym momentem początkowym i końcowym), którego celem było doprowadzenie do weryfikowalnego i jednorazowego rezultatu, zdefiniowanego przez strony w chwili zawierania umowy (jako jednostkowe pokrycie konkretnych daszków), podlegającym weryfikacji z punktu widzenia jakości wykonanych prac. Wprawdzie realizacja zamówienia nie wymagała od ubezpieczonego jakichś szczególnych kwalifikacji i nie prowadziła do wytworzenia dzieła artystycznego, niemniej jednak spełnienie tych kryteriów nie jest niezbędne do przyjęcia, że w danym przypadku zawarto umowę o dzieło. Art. 627 k.c. nie wymaga, aby każde dzieło było tworem niepowtarzalnym, chronionym prawem autorskim i wymagającym od jego twórcy specjalnych umiejętności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp