05.12.2019

Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. II PK 28/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z powództwa P. G.
‎przeciwko A. W. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą D. z siedzibą w T.
‎o zadośćuczynienie w związku z wypadkiem przy pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 grudnia 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 17 maja 2018 r., sygn. akt III APa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania oraz oddala wniosek pełnomocnika pozwanej o przyznanie mu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w (…) III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 17 maja 2018 r. po rozpoznaniu apelacji powoda P. G. oraz pozwanego pracodawcy – A. W. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą D. z siedzibą w T. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w B. V Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 grudnia 2017 r. w punkcie I, zasądzającym na rzecz powoda 60.000 zł tytułem zadośćuczynienia, w ten sposób, że zasądził odsetki od tej kwoty z od dnia 3 stycznia 2013 r. do dnia zapłaty, w pozostałym zakresie oddalił obie apelacje, umorzył postępowanie „w przedmiocie zasądzenia kwoty 22.382 zł” oraz zniósł wzajemnie pomiędzy stronami koszty postępowania.

W sprawie tej ustalono, że powód był zatrudniony u pozwanej od 1 czerwca 2003 r. do 31 grudnia 2011 r. na stanowisku sprzedawcy. W dniu 3 września 2009 r. uległ wypadkowi przy pracy. Do sklepu, w którym pracował dotarła partia paneli podłogowych, które były zapakowane na drewnianych paletach o łącznej masie 650 kg, które spięto dwiema taśmami z tworzywa sztucznego. Ich rozładunek odbywał się za pomocą wózka widłowego, którym kierował pracownik B. sp. z o.o. R. sp. k. W końcowej fazie rozładunku, podczas przejazdu wózka widłowego z transportowanym towarem, pękła jedna z taśm zabezpieczających paczkę z paletami i metalowa klamra uderzyła stojącego obok powoda w lewe oko. W wyniku tego zdarzenia doznał on urazu w postaci utraty gałki ocznej lewej. W protokole powypadkowym pracodawca uznał opisane zdarzenie za wypadek przy pracy, którego przyczyną było zbyt duże naprężenie i rozerwanie taśmy wskutek ugięcia się przewożonego ładunku i powstania naprężeń dynamicznych podczas najeżdżania wózka na chodnik, poluzowanie opaskowania i osłabienie stabilności ładunku podczas transportu drogowego na trasie B. – B. oraz brak w instrukcji transportu wewnątrzzakładowego o określeniu strefy bezpieczeństwa podczas przewożenia spinanych ładunków, a także o sposobie najeżdżania na krawędź chodnika oraz niezapewnienie pochylni umożliwiającej bezpieczne wjeżdżanie na chodnik.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp