Postanowienie SN z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. I UK 414/18
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z odwołania G. K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Ł.
o emeryturę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 grudnia 2019 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
z dnia 17 lipca 2018 r., sygn. akt III AUa (…),
I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
II. przyznaje radcy prawnemu K. Ś. S. od Skarbu Państwa - Sąd Apelacyjny w (…) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej wnioskodawcy z urzędu w postępowaniu kasacyjnym 120 zł (sto dwadzieścia) podwyższone o stawkę podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 17 lipca 2018 r. Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację G. K. od wyroku Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w Ł. o emeryturę.
W ocenie Sądu Apelacyjnego G. K. nie udowodnił, że legitymuje się 25-letnim okresem składkowym i nieskładkowym oraz 15-letnim stażem pracy w warunkach szczególnych, tym samym nie spełnił wszystkich warunków do nabycia prawa do emerytury określonej w art. 184 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia Sądu Okręgowego, że G. K. nie był domownikiem rolnika. Praca w gospodarstwie rolnym nie stanowiła dla ubezpieczonego głównego źródła utrzymania i nie pozostawał on we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem. Jedynie pomagał w miarę potrzeb w gospodarstwie kuzynom w okresie letnim, gdy pracy w gospodarstwie było więcej. Okazjonalny pobyt w gospodarstwie, nawet połączony z pracą rolniczą przypadającą w okresie nasilonych prac polowych, nie może być zrównany z pracą osoby, której jedynym zajęciem jest prowadzenie gospodarstwa rolnego bądź pracą w takim gospodarstwie w charakterze członka rodziny rolnika prowadzącego gospodarstwo. Na brak możliwości zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym kuzynów do stażu ubezpieczeniowego wnioskodawcy, wpłynął również fakt, że w trakcie wcześniejszego postępowania przed organem rentowym w przedmiocie ustalenia kapitału początkowego ubezpieczony nie wykazywał, że pracował w tym gospodarstwie. Również składając wniosek o emeryturę nie wskazywał na pracę w gospodarstwie rolnym. Pozwoliło to Sądowi Apelacyjnemu przyjąć, że twierdzenie ubezpieczonego o pracy w gospodarstwie w spornym okresie, było stworzone na potrzeby niniejszego postępowania. Odwołujący nie udowodnił również faktu wykonywania pracy w szczególnych warunkach przez co najmniej 15 lat, albowiem nie przedstawił w toku sprawy żadnych dowodów, w tym chociażby świadków, potwierdzających, że praca którą świadczył w „H.”, Spółdzielni Kółek Rolniczych, Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w P., Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i Zakładzie Energetyki Ciepłej w P. w charakterze elektromontera napraw pojazdów samochodowych była pracą wykonywaną stale i w pełnym wymiarze czasu w szczególnych warunkach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty