03.12.2019

Wyrok SN z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. I UK 287/18

Sygn. akt I UK 287/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)
‎SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
‎SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania Z.Ś.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S.
‎o prawo do emerytury,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 grudnia 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Decyzjami z dnia 15 marca 2017 r. i z dnia 24 kwietnia 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonemu Z.Ś. prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych (z uwagi na nielegitymowanie się 15 letnim stażem pracy w szczególnych warunkach i 25 letnim okresem składkowym i nieskładkowym).

Wyrokiem z dnia 20 września 2017 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił odwołania od wspomnianych decyzji. Sąd ten ustalił, że ubezpieczony w okresie od 1 września 1973 r. do 31 sierpnia 1975 r. był zatrudniony w ramach umowy o naukę zawodu w Hucie […] „M.” w M., jako uczeń, a następnie na stanowisku tokarz. W trakcie dniówki połowę czasu zajmowało ubezpieczonemu toczenie, a drugą połowę szlifowanie. Zakład pracy wystawił świadectwo wykonywania pracy w warunkach szczególnych z dnia 20 kwietnia 2017 r„ w którym wskazał, że Z.Ś. wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie od 21 czerwca 1975 r. do 31 sierpnia 1975 r„ pracę polegającą na bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń na oddziałach będących w ruchu, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie - tokarz, wymienioną w wykazie A, dziale XIV, poz. 25 pkt 1 załącznika nr 1 do zarządzenia nr 3 Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego z dnia 30 marca 1985 r.

Kolejnym pracodawcą wnioskodawcy było Przedsiębiorstwo […] „S.” w S.. Zatrudniono go na stanowisku murarza kominów przemysłowych. W tym zakładzie, w okresie od 9 października 1975 r. do 31 grudnia 1990 r., ubezpieczony pracował zarówno przy budowie pieców, jak i przy ich remoncie i rozbiórce. Piec budowało się z cegły krzemionkowej albo z magnezytu. Praca ubezpieczonego przy budowie polegała na układaniu cegieł i łączeniu ich zaprawą murarską. Dopiero później odpalano piec. Ubezpieczony na gorąco wykonywał tylko remonty bieżące pieców. Remont pieca odbywał się w czasie, w którym piec był jeszcze gorący, w związku z czym murarze, w tym ubezpieczony musieli pracować w rękawicach i specjalnych ubraniach ochronnych. Ubezpieczony wraz ze swoją brygadą obkładał piec izolacją ze sprasowanej waty szklanej. W początkowym okresie pracy na stanowisku murarza, remonty pieców zdarzały się przynajmniej raz w roku, później z uwagi na lepsze materiały, z których je budowano, remonty te zdarzały się rzadziej. Mniejsze naprawy miały miejsce raz na dwa miesiące i odbywały się najczęściej na niezgaszonym piecu, o obniżonej temperaturze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp