Postanowienie SN z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. I NSP 172/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Widło (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Leszek Bosek
SSN Grzegorz Żmij
w sprawie ze skargi Z.D.
na przewlekłość postępowania Sądu Apelacyjnego w (…)
w sprawie I ACa (…)
z udziałem Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (…)
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 27 listopada 2019 r.,
1. oddala skargę,
2. zasądza od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (…) na rzecz pełnomocnika Skarżącej - adwokata W.Ś. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem wynagrodzenia za udzieloną pomoc prawną z urzędu.
UZASADNIENIE
W dniu 31 lipca 2019 r. do Sądu Apelacyjnego w (…) wpłynęła, sporządzona przez wyznaczonego z urzędu pełnomocnika Z.D. (dalej: „Skarżąca” lub „Strona”), skarga na przewlekłość postępowania sądowego prowadzonego przez Sąd Apelacyjny w (…) I Wydział Cywilny w sprawie z powództwa Z.D. przeciwko A.S. i E.C. o ustalenie nieważności umowy, ewentualnie o zapłatę i o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną (I ACa (…)).
W uzasadnieniu skargi pełnomocnik Strony podniósł, że w dniu 31 stycznia 2019 r. złożył do Przewodniczącego Wydziału I Sądu Apelacyjnego w (…) wniosek o wyznaczenie rozprawy odwoławczej w sprawie poza kolejnością wpływu z uwagi na wiek powódki i opiekę nad chorą córką. Przewodniczący Wydziału pismem z 4 lutego 2019 r. udzielił odpowiedzi, iż uwzględnienie wniosku nie jest możliwe z uwagi na wynikającą z obowiązujących przepisów zasadę rozpoznawania spraw według kolejności wpływu oraz na braki kadrowe w Wydziale. Jak wskazał sporządzający skargę, „pomimo upływu 15 miesięcy od czasu przekazania tut. Sądowi sprawy przez sąd I instancji nie została wyznaczona rozprawa”. Podniósł, że w judykaturze Sądu Najwyższego przyjmuje się, że dla uznania przewlekłości postępowania drugoinstancyjnego wystarczające jest niewyznaczenie rozprawy apelacyjnej w ciągu co najmniej 12 miesięcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty