14.11.2019

Postanowienie SN z dnia 14 listopada 2019 r., sygn. III PK 11/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa D.P.
‎przeciwko F. S.A. z siedzibą w W.
‎o ustalenie naruszenia dóbr osobistych i zadośćuczynienie,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 listopada 2019 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ś.
‎z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. akt VII Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 1.350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Ś. wyrokiem z dnia 2 sierpnia 2018 r. oddalił apelację powódki D.P. od wyroku Sądu Rejonowego w W. z dnia 30 stycznia 2018 r., oddalającego jej powództwo przeciwko pozwanej F. S.A. z siedzibą w W. o naruszenie dóbr osobistych i zadośćuczynienie.

Powyższy wyrok został przez powódkę zaskarżony skargą kasacyjną, opartą na podstawie naruszenia przepisów postępowania: (-) art. 385 k.p.c. w związku z art. 286 k.p.c., przez naruszenie przez Sąd Okręgowy w Ś. zasad postępowania dowodowego i zastąpienie opinii biegłego lekarza sądowego z zakresu psychiatrii własnymi ustaleniami Sądu, skutkujące oddaleniem apelacji; (-) art. 385 k.p.c. w związku z art. 228 k.p.c. i art. 229 k.p.c., przez naruszenie przez Sąd Okręgowy w Ś. zasad postępowania dowodowego, polegające na pominięciu przez Sąd drugiej instancji faktów powszechnie znanych stronom, jak istnienie ukrytych kamer w szatni pracowniczej oraz faktów ujawnionych w toku postępowania, takich jak podstawa niedopuszczenia powódki do pracy przez lekarza medycyny pracy K.B.T., opierająca się na stresujących warunkach pracy; (-) art. 328 § 2 k.p.c., przez sporządzenie przez Sąd Okręgowy w Ś. uzasadnienia zaskarżonego wyroku w sposób uniemożliwiający skuteczną kontrolę kasacyjną tez w nim postawionych, jak również skutkujący przyjęciem przez Sąd drugiej instancji błędnej, jednostronnej oceny materiału dowodowego zgromadzonego w przedmiotowej sprawie, bez dania swojemu rozstrzygnięciu szans na jego pełne uzasadnienie między innymi wobec braku odniesienia się przez Sąd Okręgowy w Ś. w tymże uzasadnieniu do niespornych okoliczności sprawy świadczących o mobbingu, podczas gdy prawidłowe zastosowanie cytowanego przepisu przez Sąd drugiej instancji oraz jego wykładnia powinny skutkować uczynieniem zadość stanowisku powódki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp