14.11.2019

Wyrok SN z dnia 14 listopada 2019 r., sygn. II CSK 613/18

Sygn. akt II CSK 613/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Anna Kozłowska (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Strzelczyk
‎SSN Roman Trzaskowski

Protokolant Maryla Czajkowska

w sprawie z powództwa M.P.
‎przeciwko Skarbowi Państwa - Powiatowemu Inspektoratowi Weterynarii w G.
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 14 listopada 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda

od wyroku Sądu Okręgowego w G.
‎z dnia 25 maja 2018 r., sygn. akt V Ca (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 16 stycznia 2018 r. Sąd Rejonowy w G. oddalił powództwo M.P. skierowane przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w G.. o zapłatę 60.152,14 zł, tytułem odszkodowania za szkodę jak poniósł na skutek zabicia z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej 7100 sztuk indyków.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy ustalił, że powód prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne, w którym hoduje indyki. Dokonuje on dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, korzystając ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, jako rolnik ryczałtowy. Nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie ma obowiązku wystawienia faktur za wykonywane czynności. Dostarczając produkty rolne czynnemu podatnikowi VAT dostaje od niego jako nabywcy fakturę VAT-RR dokumentującą transakcję; nabyte produkty rolne nabywca obejmuje zryczałtowanym podatkiem VAT w wysokości 7% i taką kwotę (brutto) wypłaca rolnikowi ryczałtowemu. W dniu 10 marca 2016 r. powód zawarł z E. sp. z o.o. w P. umowę kontraktacji, na podstawie której zobowiązał się sprzedać spółce drób rzeźny w ilości 5700 sztuk indyczek i 7200 sztuk indorów. Cenę 1 kg indora przy wadze 19-21 kg strony ustaliły na 5,73 zł z/kg a za indyczkę przy wadze 8-10 kg na 5,46/kg. Na każdą partię dostarczonego drobiu spółka zobowiązała się wystawić fakturę VAT-RR. Powód zakupił pisklęta i paszę płacąc ceny z podatkiem VAT. Podobnie pozostałe koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa i hodowlą wymagają wydatków pieniężnych, a cenę każdorazowa podwyższa podatek VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp