13.11.2019

Wyrok SN z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. III UK 352/18

Sygn. akt III UK 352/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Dawid Miąsik
‎SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania A.K.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Z.
‎o emeryturę pomostową,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 listopada 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 17 maja 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Ś. wyrokiem z 24 listopada 2017 r. oddalił odwołanie A.K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Z., odmawiającej wnioskodawcy przyznania prawa do emerytury pomostowej wobec niewykazania 15 letniego stażu pracy w szczególnych warunkach. Sąd pierwszej instancji nie uwzględnił w wymaganym stażu pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia ubezpieczonego w latach 1978 - 1990 w Zakładach Przemysłu […] z Ż. na stanowisku spawacza gazowego i ślusarza-spawacza oraz w Zakładzie Gazowniczym w W. jako montera gazociągów sieci gazowych, argumentując, że prace te nie odpowiadają stanowiskom albo rodzajom prac opisanym w wykazach 1 i 2 załączników do ustawy o emeryturach pomostowych.

Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z dnia 17 maja 2018 r. oddalił apelację ubezpieczonego od powyższego wyroku.

W ocenie Sądu odwoławczego, Sąd pierwszej instancji prawidłowo zebrał materiał dowodowy, właściwie go ocenił i z tej oceny wyciągnął trafne wnioski. W konsekwencji Sąd Apelacyjny w pełni zaaprobował i przyjął jako swoje poczynione przez Sąd Okręgowy ustalenia i rozważania.

Sąd drugiej instancji zauważył, że wprowadzając ustawę o emeryturach pomostowych dokonano istotnego ograniczenia rodzajów prac tworzących prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Przyjęto, że za prace w szczególnych warunkach mogą być uznane wyłącznie prace, których wykonywanie wywołuje określone, niepożądane skutki zdrowotne. W zakresie prac spawaczy wskazano spawanie łukowe odbywające się w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze, z utrudnioną wentylacją - podwójne dna statków, zbiorniki, rury. Tymczasem z materiału dowodowego wynika, że wnioskodawca wykonywał prace spawalnicze albo w hali spawalniczej (a zatem w pomieszczeniu przystosowanym do tego rodzaju prac), albo pracował przy montażu gazociągów - sieci gazowniczych, czyli przede wszystkim poza pomieszczeniami. Żadne ze wskazywanych miejsc wykonywania przez odwołującego się pracy spawacza nie odpowiada ustawowym kryteriom pracy w szczególnych warunkach. W tej sytuacji zbędne było przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego na tę okoliczność.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp