06.11.2019

Wyrok SN z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. III UK 319/18

Sygn. akt III UK 319/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Beata Gudowska
‎SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z odwołania G.K.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. o rentę socjalną,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 listopada 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 12 marca 2015 r. oddalił odwołanie wnioskodawcy G.K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 11 czerwca 2014 r. odmawiającej wnioskodawcy prawa do renty socjalnej z uwagi na brak całkowitej niezdolności do pracy.

Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca od 1994 r. pozostaje w leczeniu psychiatrycznym z rozpoznaniem zaburzeń lękowo-depresyjnych oraz zaburzeń osobowości. W związku z tymi schorzeniami posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stałe. Badaniem z dnia 6 maja 2014 r. konsultacyjny lekarz psychiatra organu rentowego rozpoznał u wnioskodawcy zaburzenia osobowości z dezadaptacją społeczną i stwierdził brak całkowitej niezdolności do pracy. Ocenę tę podtrzymała komisja lekarska orzeczeniem z dnia 9 czerwca 2014 r. W trakcie postępowania sądowego wnioskodawca był badany przez czterech biegłych lekarzy sądowych. W przedłożonej opinii psychologiczno-psychiatrycznej biegli stwierdzili, że wnioskodawca nie jest w stanie świadczyć pracy zgodnie z niskim poziomem posiadanych kwalifikacji na otwartym rynku pracy z uwagi na głębokie zaburzenia osobowości rzutujące na znaczne trudności w relacjach interpersonalnych i zmniejszoną zdolność do kontroli emocji oraz motywacji pozamaterialnej i odraczania gratyfikacji. Uznali również, że spełnia on kryteria orzecznicze częściowej niezdolności do pracy, ponieważ cechy zaburzeń procesów i funkcji psychicznych przybierają obraz zaburzeń osobowości o typie chwiejności emocjonalnej, w której dominują aspekty nieprzystosowania i impulsywności oraz problematyki utrzymywania stałych relacji osobistych i społecznych. Wykryte u wnioskodawcy zaburzenia nie występują jednak w takim stopniu, by całkowicie wyeliminować go z możliwości podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia. Osobowość wnioskodawcy przyczynia się do doświadczanego przez niego dyskomfortu życiowego i powinna podlegać psychokorekcji w procesie farmako i psychoterapii, nie stanowi jednak przesłanki orzekania całkowitej niezdolności do pracy. Wnioskodawca zresztą świadczy ją okresowo. Biegli podzielili stanowisko organu rentowego, że wnioskodawca może pracować w warunkach zakładu pracy chronionej na co wskazuje wydane w 2001 r. orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp