30.10.2019

Postanowienie SN z dnia 30 października 2019 r., sygn. V CSK 330/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)
‎SSN Marcin Krajewski
‎SSN Małgorzata Manowska (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku L.T.
‎przy uczestnictwie K.S. i M.T.
‎o wpis w księdze wieczystej nr […]1,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w Izbie Cywilnej w dniu 30 października 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej uczestników postępowania

od postanowienia Sądu Okręgowego w J.
‎z dnia 20 marca 2018 r., sygn. akt II Ca (…),

uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Sądu Rejonowego w J. i sprawę przekazuje Sądowi Rejonowemu w J. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w J. oddalił apelację uczestników postępowania K.S. i M.T. od postanowienia Sądu Rejonowego w J. utrzymującego w mocy wpis udziału w wysokości ½ w prawie własności nieruchomości objętej księgą wieczystą (…)1 na rzecz wnioskodawczyni L.T..

Sądy obu instancji ustaliły, że w księdze wieczystej nr KW (…)1 wpisany był J.T. jako właściciel 1/1 na podstawie umowy darowizny/nieodpłatnego przekazania gospodarstwa rolnego z dnia 22 maja 1991 r. (nr Rep A (…)1) zawartej w trybie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz na podstawie umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z dnia 9 czerwca 2016 r. (nr Rep. A (…)2).

W dniu 24 października 2017 r. L.T. złożyła wniosek o wpis prawa własności nieruchomości objętej powyższą księgą wieczystą wskazując, że w dacie przekazania gospodarstwa rolnego J.T. pozostawała z nim w związku małżeńskim.

Sąd Rejonowy w J. utrzymał w mocy dokonany przez referendarza sądowego w dniu 10 listopada 2017 r. wpis udziału w wysokości ½ w prawie własności nieruchomości na rzecz L.T. na podstawie umowy darowizny/nieodpłatnego przekazania gospodarstwa rolnego z dnia 22 maja 1991 r. (nr Rep A (…)1). Sąd Rejonowy wskazał, że w dacie zawierania umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego L.T. pozostawała w związku małżeńskim z J.T., natomiast w treści umowy z dnia 22 maja 1991 r. wskazano, że została ona zawarta w trybie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Sąd Rejonowy uznał, że do powyższej umowy nie można wprost stosować przepisów dotyczących darowizny, a – co do zasady – składniki majątkowe nabyte w czasie trwania związku małżeńskiego, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej, wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków i dotyczy to także gospodarstwa rolnego. Zdaniem Sądu Rejonowego, nie ma znaczenia to, czy współmałżonek następcy prawnego zawierającego umowę o przekazaniu gospodarstwa rolnego sam był stroną umowy. Sąd ten wskazał również, że przekazujący gospodarstwo rolne L. i J. małżonkowie T. nabyli prawo do emerytury rolniczej w dniu 1 stycznia 1991 r., a zatem ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. znajdowała zastosowanie do oceny umowy z dnia 22 maja 1991 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp