10.10.2019

Postanowienie SN z dnia 10 października 2019 r., sygn. I CSK 604/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Monika Koba
‎SSN Katarzyna Tyczka-Rote

w sprawie z wniosku I.O.
‎przy uczestnictwie E.P., R.O., M.O., K.U., D.B., H.O. i I.W.
‎o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
‎w dniu 10 października 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni

od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 19 października 2017 r., sygn. akt XXVII (…),

uchyla zaskarżone postanowienie i sprawę przekazuje Sądowi
‎ Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania
‎ oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 10 listopada 2015 r. Sąd Rejonowy w P. stwierdził, że wnioskodawczyni I.O. i jej mąż P.O. nabyli przez zasiedzenie na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej z dniem 3 grudnia 2003 r. udział w ½ części we współwłasności nieruchomości składającej się z działki ewidencyjnej nr 161/3, o powierzchnia 583 m², położonej w P. przy ul. R..

W uzasadnieniu ustalił m.in., że w dniu 13 grudnia 1971 r. M.O. i P.O. jako kupujący zawarli z H.L.S. warunkową umowę sprzedaży niezabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 161/3, w udziałach po połowie, za kwotę 43 000 zł, którą uiściła M.O.. M.O. oświadczyła, że nabyła udział w tej nieruchomości dla siebie i swego męża W.O., z którym pozostawała we wspólności majątkowej małżeńskiej. Wobec nieskorzystania przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w P. z prawa pierwokupu, umową z dnia 25 kwietnia 1972 r. M.O. i jej mąż W.O. oraz P.O. nabyli w równych częściach prawo własności przedmiotowej nieruchomości.

Przed zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży M.O. w piśmie z dnia 8 stycznia 1972 r. skierowanym do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Zarządu Gospodarki Terenami w P., uzasadniając potrzebę zakupu tej nieruchomości, wskazała że jej gospodarstwo rolne figuruje w dwóch pozycjach, które nie pozwalają na dalszy jego podział i zabudowę, a ma czworo dzieci, które chce zabezpieczyć. Podniosła też, że jeden syn pozostanie w gospodarstwie, natomiast drugi, P., ukończył szkołę zawodową i pracuje jako tokarz w F. w W., zaś ze względu na uciążliwe warunki dojazdu do pracy, chciałby przenieść się bliżej większego ośrodka przemysłowego, natomiast córka E. jest inwalidką (głuchoniema) i wymagać będzie stałej opieki, którą w przyszłości ma sprawować syn P..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp